Dóra feleannyi éves, mint az édesapja, 5 évvel ezelőtt kettőjük életkorának összege 65 év volt.

Hány éves most Dóra és az édesapja?


Hogyan kell az ilyet megoldani? :S


Jajj, és egy német kérdés:


7 óra 30 perc van.


és ezt lécci írd másképp is mert többféle képpen is le lehet írni :(pl. 7 óra múlt 30 perccel stb...)) köszi h segítesz


2011. jan. 18. 19:12
 1/6 anonim válasza:

Apja: 35


Dóra: 20


számolás: 65-5 annak a fele 30 annak a fele 15 meg az összesre öt.


németet nem tanulok

2011. jan. 18. 19:22
 2/6 A kérdező kommentje:
ebből nem nagyon értem :SS lécci valaki magyarázza el. köszi :(
2011. jan. 18. 19:23
 3/6 A kérdező kommentje:
mert felvételi előtt vok és ha ilyen van h oldjam meg. mit nézzek, stb...
2011. jan. 18. 19:24
 4/6 anonim ***** válasza:

5 évvel ezelőtt mind a kettőjük 5 évvel fiatalabb volt, tehát a kettőjük életkorának összege 10-zel volt kevesebb, mint ma, tehát ma az életkoruk összege 65+10=75.


Dóra apja kétszer annyi éves, mint Dóra, tehát kettejük életkorának összege háromszorosa Dóra életkorának. Másik részről meg az előbb láttuk, hogy az életkoruk összege 75, tehát Dóra 75/3=25 éves, apja meg ennek a duplája, 50.


Ellenőrzés: 25 a fele az 50nek.

5 évvel ezelőtt Dóra 20 volt, apukája 45, a kettő összege 65.

2011. jan. 18. 20:52
 5/6 DudoloPocok ***** válasza:

Az első (és második ) megoldás tökéletes.


Esetleg egy módszer ami segíthet : az ismeretleneket tekintsd úgy mintha tudnád, jelöld betűvel x, y, z.

Ezekkel írd le amit a feladat mond :


Dóra feleannyi éves, mint az édesapja :


x=2*y x-apa kora, y Dóra kora


5 évvel ezelőtt kettőjük életkorának összege 65 év volt:


x-5+y-5 = 65


az első egyenletből beírva x-et :


2y-5+y-5=65

3y=75

y=25


x=2y=50

2011. jan. 19. 16:45
 6/6 DudoloPocok ***** válasza:
Bocsi, az első megoldás az rossz
2011. jan. 19. 16:47