Egy téglalapot melynek oldalai 3cm és 5 cm, egy egyenes mentén úgy forgattuk meg, hogy a kapott forgástest henger. Mekkora a térfogata annak az így kapott hengernek amelynek a felszíne a lehető
a; legnagyobb
b;legkisebb ?
Nem értem:/ ha lehet a menetet is írjátok le, hátha úgy egyszerűbb:) előre is köszönöm szépen mindenkinek^^
2011. jan. 18. 16:19
1/4 kanóc válasza:
Nyilván akkor lesz a legkisebb a henger felszíne, ha a forgástengely a téglalap valamelyik szimmetriatengelye (de hogy melyik, ahhoz mindkettőre ki kell számítani a felszínt) és akkor lesz a legagyobb a felszín, ha a forgástengely valamelyik oldal (itt is mindkét lehetőségre el kell végezni a számítást.)
2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
itt a probléma, a számításokkal van a probléma:/ ..
vagyis alapból felírom képletet, de sehogysem jön ki://
2011. jan. 18. 16:51
3/4 DudoloPocok válasza:
a téglalap axb :
ha az oldalfelező egyenes körül forgatjuk meg : a henger adatai : r=a/2, palást =b
ha az oldal körül
r=a, palást=b
Írd be a képletbe és próbáld elképzelni.
4/4 DudoloPocok válasza:
V(1)= (a/2)^2*pi*b = a^2*pi*b/4
V(2)= a^2*pi*b
a második esetben 4 szer nagyobb a térfogat -ekkor max a felület is