Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » S. O. S. írjatok nekem pár...

S. O. S. írjatok nekem pár kérdésre az Akli Miklósból (Mikszáth) választ?

Figyelt kérdés

Elfelejtettem elolvasni a művet különböző okok miatt, viszont kaptunk házi dolgozatot amit 1napon belül be kell adni ennyi idő alatt pedig nem tudom elolvasni.Tudnátok válaszolni a köv. kérdésekre?


Milyen szempontból lehetne csoportosítani a regény szereplőit? Alkoss kül. szempontokból csoportokat!


Jellemezd Akli-t Ilonka nézőpontjából kis portré róla E/1 személyben megfogalmazva (információk szerepeljenek) VAGY Te vagy a császár, készíts jellemzést Akliról!


,,Meglepő fordulatok", vígjátéki elemek a regényben, a kalandregény elemei a műben?


Ui.: természetesen ha csak egy kérdésre tudsz válaszolni vagy van valami gondolatod a művel kapcsolatban azt is ÍRJÁTOK LE.

Köszönöm szépen, 15F


2011. jan. 11. 16:08
 1/2 anonim ***** válasza:

huhhh, nagyon rég volt...

az alap szitu az, hogy a Császár gondoskodik két magyar gyerek neveltetéséről, mivel az apjuk úgy hal meg, hogy merényletet sejt a császár ellen egy utazás alkalmával, és rábeszéli, hogy cseréljenek szobát éjszakára. (Ugyanis inkognitóban utaztak, de vélhető volt, hogy (ha minden igaz) egy pénzérme alapján felismerték.) Reggelre a tábornokot (nem biztos, de volt valami rangja) megölik. A gyerekek később a császáron követelik vissza az apjukat.

Merthogy mintha Ilonkának lett volna egy öccse is, de simán lehet, hogy összekeverem valamivel.

Így egy jó nevű leánynevelő intézetbe kerül Ilonka. Alki Miklós a császár szolgálatában áll, sajnos nem tudom, pontosan micsoda, de a feladata gyakorlatilag a császár szórakoztatása. Verseket is ír, és elég jó emberismerő lévén sokszor jó tanácsot ad a császárnak, aki egyre jobban bízik benne.

Mivel mindketten magyarok, a kislány látogatása is hamarosan Akli feladata lesz, aki eleinte csak mint kislányt kényezteti (ez igazán nem probléma, mert a császár finanszírozza), később pedig bele is szeret.

Bejön a képbe valami elég antipatikus magyar nemesúr is, aki mint Ilonka kérője jelentkezik, csakhogy a kislány még nemigen van erre felkészülve, és meg is ijed a faragatlan fickótól. Aklit eközben bajba sodorja egy verse, Ilonka szórakoztatására ugyanis olyan verset ír (latinul?), ami odafelé és visszafelé (nem a betűk, csak a szavak sorrendjének a cseréjével) olvasva is értelmes, csakhogy az értelmük is ellentétes, egyik irányból a császárhoz való hűsége derül ki, a másik irányból meg valahogy kifejezetten felségárulás. Természetesen kiesik a császár kegyeiből, és még börtönbe is kerül, és kitalálni sem tudja, hogy miért.

Sajnos a lényegre nem emlékszem, hogy hogyan derül ki, szintén véletlenül, hogy felségárulásról szó sincs, de végülis Akli tisztázhatja magát, és talán kárpótlásul kérhet valamit, és Akli községet kéri a császártól. A császár elég fösvény, és ki akar bújni a dolog alól, és az oda-vissza versre hivatkozva azt mondja, hogy ő is csak a fordítottját adhatná oda, vagy ilyesmi, mire Akli hevesen igent mond. (Akli ugye visszafelé Ilka, ami az Ilona egy beceneve.) Persze összejön a házasságkötés, megkapja Ilonkát, és hozzá még Akli községet is. A templomban azonban az esküvő alatt lelövik, mégpedig az nemesúr, akit Ilonka korábban kikosarazott.

(Azt hiszem, közben utóbbi úr mintha megostromolta vagy felgyújtotta volna a kollégiumot?)

Akli persze azért előbb-utóbb felépül, és tényleg megkötik a házasságot, és minden jó, ha a vége jó.

2011. jan. 11. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm :)most már legalább tudom a sztorit sehol nincs ilyen jól leírva, mint ahogy Te leírtad köszi.


Ha valaki tudna e kérdések közül valamelyikre válaszolni annak nagyon megköszönném :-)

2011. jan. 11. 18:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!