X négyzeten - Y négyzeten = 77 Ezt, hogy kell megcsinálni?

2011. jan. 10. 19:22
1 2
 1/15 anonim válasza:
ez egy egyenletrendszer egyik tagja. biztos hogy van egy másik tagja is, anélkül nem lehet megcsinálni.
2011. jan. 10. 19:23
 2/15 anonim ***** válasza:

DEhogynem:::(x+y)* (x-y)=77

x+y=77

x-y=1

x=1+y +y = 77

1+2y = 77

2y= 76

y=38

x=39vagy

x+y=1

x-y=77 de ezt számold ki te.

2011. jan. 10. 19:34
 3/15 anonim ***** válasza:
Ha kérdésed van írj.
2011. jan. 10. 19:37
 4/15 anonim ***** válasza:

Miért pont 77 és 1? mi van ha 7 és 11?

Kell a másik egyenlet.

2011. jan. 10. 19:43
 5/15 anonim ***** válasza:
Dehogy kell több x és y is lehetséges.
2011. jan. 10. 19:48
 6/15 anonim ***** válasza:
Illetve ha tudjuk hogy természetes számok akkor más nem nagyon lehet csak (9+2)11 és (9-2)7 VAGY a már említett 77 és 1
2011. jan. 10. 19:49
 7/15 anonim ***** válasza:

X+y =7

x-y=11

x+y=11

x-y=7

ezek a további megoldások.

2011. jan. 10. 19:50
 8/15 anonim ***** válasza:
Az értelmezési tartomány is számít ám.
2011. jan. 10. 19:52
 9/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2011. jan. 10. 20:15
 10/15 anonim ***** válasza:

x² - y² = 77


Jogos az utolsó válaszoló kérdése.

A neveztes szorzatot felhasználva az egyenlet így írható

(x + y)(x - y) = 77


Az összes megoldás meghatározásához a jobb oldalt is két tényező szorzataként kell felírni, ehhez viszont szükség van a 77 osztóira.

Ezek: 1, 7, 11, 77

Ezekből kell olyan párokat képezni, melyek szorzata a számot adja

A példában 2 ilyen pár lehet

77 - 1

11 - 7

Ha több osztó van, minden párt meg kell vizsgálni


Általánosan vizsgálva.

Legyen az osztópár két tagja d1 és d2

Ekkor az egyenlet

(x + y)(x - y) = d1*d2

formában írható.

Vagyis

x + y = d1

x - y = d2

A két egyenletet összeadva

2x = d1 + d2

x = (d1 + d2)/2

kivonva

2y = d1 - d2

y = (d1 - d2)/2


Ha

d1 = 77

d2 = 1

akkor

x = (77 + 1)/2 = 78/2

x = 39

--------

y = (77 - 1)/2 = 76/2

y = 38

********

Ha

d1 = 11

d2 = 7

x = 9

y = 2


Az eredeti egyenletbe behelyettesítve igazolható, hogy mindkét x; y pár megoldása az egyenletnek.


DeeDee

************

2011. jan. 10. 20:27
1 2