Luca egy táblára felírt két nullától különböz}o számot. Ezek után rendre beírta közéjük az össze-

adás, kivonás, szorzás és végül az osztás m}uveleti jelét, majd ezeket a m}uveleteket sorra helyesen

el is végezte. Az eredmények között csupán két különböz}o érték fordult el}o. Melyik két számot

írhatta fel Luca eredetileg a táblára?


tudom,hogy már volt kérdés,de már megkaptam a rendes példát is :(


2011. jan. 10. 18:46
 1/4 anonim ***** válasza:
A két szám: 1/2 és -1
2011. jan. 11. 01:31
 2/4 A kérdező kommentje:
tudom,hogy mi a megoldás,de enm tudom,hogy hogy kell megoldani
2011. jan. 12. 16:03
 3/4 anonim ***** válasza:

Ezt csak logikailag lehet megoldani.


Ha 0-tól különböző szám, akkor a kétféle szám mindenképp az x+y és az x-y lesz (mert nincs olyan szám, amihez hozzáadok egy számot vagy kivonom ugyanazt és megegyezzen, csak ha nulla lenne).


Tehát, ha kétféle számot kapunk, akkor a szorzat, osztás értéke egyenlő kell hogy legyen. x*y és x/y akkor lehet egyenlő, ha a számot 1-gyel vagy mínusz 1-gyel szorozzuk illetve osztjuk.


Ha y=1


1, x+y, x*y és x/y egyenlőek

x+1, x és x, ez nem jó, mert x+1 nem lehet egyelő x-szel


2, x-y, x*y és x/y egyenlőek

x-1, x és x, ez megint csak nem jó.


Tehát y nem lehet 1.


Másik eset, ha y=-1


1, x+y, x*y és x/y egyenlőek, akkor behelyettesítve

x-1, -x és -x

Ezt egyenletben felírva és megoldva

x-1=-x

2x=1

x=1/2


2, x-y, x*y és x/y egyenlőek

x+1, -x és -x

x=-1/2


Ez a két megoldás van, y=-1 és x= plusz vagy mínusz 1/2

2011. jan. 13. 14:11
 4/4 anonim ***** válasza:
2011. jan. 13. 23:38