50 cm3,1,59 g/cm3 sűrűségű szén-tetrakloridban 2 g jódot oldunk fel. Mekkora lesz az így keletkező oldat tömegszázalékos összetétele?


Hány cm3 szén-tetrakloridra és hány g jódra van szükség ahhoz, hogy 150 g 5 tömegszázalékos szén-tetrakloridos jódoldatot állítsunk elő? [sűrűség(CCl4)= 1,59 g/cm3]


500 cm3, 1 tömegszázalékos konyhasóoldatra van szükség. Hogyan készítsük el? (Az 1 tömeg%-os oldat sűrűsége 1,005 g/cm3)


1 dm3 desztillált vízben hány dm3 standardállapotú ammóniagázt kell elnyeletnünk, hogy 10 tömeg%-os oldatot kapjunk? Mekkora térfogatú oldat keletkezik, ha sűrűsége 0,957 g/cm3.


100 cm3 desztillált víz legfeljebb hány dm3 standardállapotú hidrogén-klorid-gázt képes oldani, és mekkora a keletkezett oldat térfogata? A telített oldat 39 tömeg%-os, sűrűsége 1,195 g/cm3.


2011. jan. 9. 19:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez eléggé favágós feladat: csak számolni kell, de jó sokat.


ezek a képletek kellenek:

m =V x ró

m%=m(oldott anyag)/m(oldat)

m(egész oldat)=m(oldott anyag) + m(oldószer)


első feladatra: m(CCl4)=1,59x50=79,5(cm3)

m(oldat)=79,5+2=81,5

m%=2:81,5=0,0245 -> 2,45%


az utolsó kettőhöz még azt is kell tudni, hogy standard állapotban a gázok moláris térfogata: 24,5 dm3/mol


boldog számolgatást.

2011. jan. 10. 10:29