Mikroökonómia. Mi a helyes válasz?


1.Ha a vizsgált termék keresletének árrugalmassága I-1,2I,akkor :

a.áremelés hatására a bevétel nő

b.árcsökkenés hatására a bevétel nő

c.árcsökkenés hatására a bevétel csökken

d.áremelés hatására a bevétel nem változik


2.Egy átlagos hazai fogyasztó esetében a párizsi árrugalmassága abszolút értékben kisebb,mint a Pick szalámi árrugalmassága abszolút értékben,mert:

a.A pick szalámi nehezebben helyettesíthető

b.a Pick szalámi ára lényegesen magasabb,mint a párizsi ára

c.a két termék egymástól független

d. a többi állítás egyike sem helyes


3.A koordinátarendszer vízszintes tengelyén elhelyezkedő ráfordítás árának növekedése esetén:

a. az isocost egyenes meredeksége abszolút értékben csökken

b.at isocast egyenes önmagával párhuzamos kifelé tolódik

c.az isocast egyenes meredeksége abszolút értékben nő

d.az isocast egyenes önmagával párhuzamos az origó felé tolódik


4.A sikeres árdiszkrimináció:

a.esetén a fogyasztók között létezik az árdiszkrimináció kötődő termék kapcsán csere

b.esetén a fogyasztók között nincs az árdiszkriminációhoz kötődő termék kapcsán csere

c.szükséges feltétele a fogyasztók közötti csere

d.feltétele,hogy a határbevétel minden egyes értékesített termékegység esetén legyen egyenlő a határköltséggel


2011. jan. 9. 18:45
 1/5 anonim ***** válasza:
A 2. pontban a b) a helyes válasz, hiszen helyettesíthető termékekről van szó (mindkettő élelmiszer), és mivel alapszükségletek, ezért keresletük rugalmatlan lesz. Ez azt jelenti, hogyha függvényben ábrázolnád, akkor ha pl. a párizsi ára megfeleződik, a vásárolt mennyiség duplájára nőhet. Ha viszont nő az ár, a fogyasztó akkor is meg fogja venni, mivel alapszükségletről van szó. A Pick szalámi inkább luxustermék, itt rugalmas keresletről beszélhetünk, vagyis egy esetleges áremelkedés esetén visszaesne a termék kereslete. Itt lép be az elején említett helyettesítő termék kifejezés, vagyis A termék drágulása, vagy magasabb ára esetén B fogyasztása megnő.
2011. jan. 12. 16:45
 2/5 anonim ***** válasza:
A 3. pontot könnyű elképzelni. A költségvetési egyenes egyenlete két termék esetén: pxqx + pxqy = M, ahol a p az árat, q a jószágmennyiséget, M pedig a rendelkezésre álló pénzmennyiséget jelenti. Tegyük fel, hogy X termék ára 2 egység, Y-é 3, és 42 egységed van, akkor a költségvetési egyenes egyenlete 2qx + 3 qy = 42. A metszéspontokat könnyű kiszámolni, ha függvényként is akarod ábrázolni, az X tengely értéke M/px = 42/2 = 21, vagyis 21 darabot tudnál venni, ha az összes pénzed CSAK X termékre költenéd, és M/py = 14-et ha csak Y-ra. Jelöld be ezt a 2 pontot, és kösd össze őket. A pontok, és a háromszögben lévő jószágkombinációk így mind elérhetőek lesznek. Ha a vízszintes tengelyen lévő termék (vagyis X) ára megnő mondjuk 50%-kal, akkor px = 3, M/px = 14 lesz, vagyis a KÉRDÉSRE A VÁLASZ: az új költségvetési egyenes a régi alatt lesz, az Y tengelyen marad a 14, és az X tengelyen is a 14-et fogja metszeni, így a régi háromszög pontjai elérhetetlenné válnak, tehát C A HELYES VÁLASZ, a meredekség nő. Kicsit hosszúra nyúlt, de így legalább el is tudod képzelni, és nem "csak" egy megoldást kapsz! :) Remélem tudtam segíteni!
2011. jan. 12. 16:59
 3/5 anonim ***** válasza:
Közben most nézem, hogy a 3. kérdés termelés témakör, de a válasz szerintem így is jó, mivel X drágább lesz, akkor az origóhoz közelebb lesz a metszéspont, és a két folyamat ábrázolása (fogyasztó és termelés) egyébként is hasonló, de javítsatok ki ha tévedek! :)
2011. jan. 12. 17:01
 4/5 anonim ***** válasza:
A 4. pontban nem vagyok biztos, annyit talán tudok segíteni, hogy monopólium esetén beszélhetünk árdiszkriminációról, mivel egyedüli termelőként ő állapítja meg a termelt mennyiséget, és ármeghatározó szerepe van (mint a tökéletlen verseny résztvevője). A monopólium MR = MC (határbevétel = határköltség) esetén éri el maximális profitját, de megteheti azt is, hogy árdiszkriminációt alkalmaz, mivel vannak olyan fogyasztók, akik drágábban is megvásárolnák a kérdéses terméket, így egészen addig csökkenthetik az árat, míg az el nem éri a határköltséget. Ezt könnyű belátni, ugyanis ha a határköltség (utolsó termék előállítására fordított többletköltség) nagyobb, mint a termékért kapott bevétel, akkor veszteségesen termelnek.
2011. jan. 12. 17:14
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2011. jan. 20. 17:32