Hogy kell megoldani? (matek)


van egy a,b, szám.

(a,b) - legnagyobb közös osztó

/a,b/ - legkisebb közös többszorös


a*(a,b)+b*/a,b/ nagyobb vagy egyenlő,mint 2ab


mi az a,b, szám?


2011. jan. 7. 22:26
 1/7 vurugya béla ***** válasza:

Nem véletlenül kisebb vagy egyenlő? Így ugyanis minden számpárra teljesül!


A válaszod után küldöm a levezetést, potyára nem gépelek be ennyit:)

2011. jan. 7. 23:04
 2/7 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, utánaszámoltam, nem minden számpárra, csak ha "a" nem osztható "b"-vel:)
2011. jan. 7. 23:11
 3/7 anonim ***** válasza:

Mivel (a,b)*/a,b/=ab, ezért


a*(a,b)+b*/a,b/ = a*(a,b) + b*ab/(a,b) = (a + a*b^2) * ((a,b) + 1/(a,b))


x+1/x >= 2 miatt


>= 2(a + ab^2) >= 2ab.

2011. jan. 8. 08:13
 4/7 anonim ***** válasza:

Bocs, elkúrtam. Szóval:


a*(a,b) + b*ab/(a,b) = ab * ( (a,b)/b + b/(a,b) )


és itt x + 1/x >= 2 miatt a zárójelben lévő érték >= 2 (x := (a,b)/b-vel).

2011. jan. 8. 08:22
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy kisebb pontosítás a precizitás kedvéért:

x+1/x>=2 <=> x>0

2011. jan. 8. 11:58
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

Figyelmetlen vagyok! Nagyobb vagy egyenlő volt, én nagyobb-bal oldottam.


Ráadásul az előttem levő megoldotta kicsit egyszerűbben, mint én.


Tehát így kellett volna írnom: Ha a osztható b-vel, akkor egyenlőség igaz, minden más esetben határozottan nagyobb a baloldal.


Ezért gyanakodtam, hogy fordítva áll a jel, mert akkor az a válasz lenne, hogy csak akkor igaz, ha a osztható b-vel, így meg az a végső válasz, hogy mindig igaz...


vrrrr

2011. jan. 8. 14:41
 7/7 A kérdező kommentje:

Bizonyítsátok be, hogy bármilyen a és b pozitív egész számra teljesül a

a  (a; b) + b  [a; b]  2ab

egyenl}otlenség, ahol [a; b] a legkisebb közös többszöröst, (a; b) pedig a legnagyobb közös osztót

jelöli. Állapítsátok meg, hogy mikor áll fenn egyenl}oség.

2011. jan. 10. 16:44