Nedved11 kérdése:

Fizika! Egy 5 cm átmérőjű karácsonyfadíszben a gyertya kicsinyített képe látszik. A kicsinyítés mértéke 0,25. Milyen messze van a gyertya a gömb alakú dísztől? Megoldás: t=3.75cm Levezetést kellene írni.

2011. jan. 5. 17:02
 1/1 anonim válasza:

A dísz egy domború tükör.

d = 5cm, ebből az R = 2,5cm. Mivel domború, ezért a leképezéskor ez negatív előjelű.

Fókusztávolság: f = R/2 = -1,25cm

A nagyítás:

N = k/t = -025 (negatív mert a kép virtuális), ebből k = -0,25t

1/f = 1/t +1/k


-1/1,25 = 1/t + 1/(-0,25t)


-4/5 = 1/t -4/t

-4/5 = -3/t

t = 3*5/4 = 15/4 = 3,75cm

2014. márc. 2. 07:01