Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Amedeo Avogadro-ról kiselőadás?

Amedeo Avogadro-ról kiselőadás?

Figyelt kérdés

beírtam a google-ba, de nem sok mindent találtam :(

információk kellenének, a prezentációt utána már elkészítem, megszerkesztem


2011. jan. 3. 17:52
 1/2 anonim válasza:

Amedeo Avogadro, gróf, (Torino, 1776. június 9. - Torino, 1856. július 9.) olasz fizikus. Róla nevezték el az avogadro-számot és az Avogadro-törvényt.

Életpályája [szerkesztés]


Tekintélyes piemonti nemes családból származott. Teljes neve: Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro, conte di Quaregna e Cerreto. Szülővárosában tanult és 1796-ben a jogtudományok doktorává avatták. Ezután néhány kisebb nyilvános hivatalt viselt, a francia beavatkozás idejében az egyik megyének (az Eridano-département) a titkára volt. Magántanulmányaiban fizikával szeretett foglalkozni, 1806-ben Torinóban a Collegio delle provincia-n korrepetitor lett, 1809-ben a vercelli-i gimnáziumon a fizika tanárává, 1820-ben a matematika-fizika tanszékére hivták meg a turini egyetemre, s midőn e tanszék megszűnt, a számvevőszék tanácsosa lett. Később Albert Károly király tanszékét ismét helyreállította, melyen 1850-ig működött, ezután nyugalomba vonult. Avogadro számos fizikai és kémiai tartalmu értekezést irt, melyek részben a torinói akadémia kiadványaiban, az Annales de Chimie et de Physique, az Annali delta societa delta Scienza és másutt jelentek meg. Az a törvény, amely a nevét ismeretessé tette (Avogadro-törvény) és az újabb kémia számára fontos, a Journal de Physique 72. köteteben jelent meg 1811-ben. Ezt az értekezést az Ostwald-féle Klassiker der exakten Wissenschaften című gyűjteményben német fordításban is kiadták. Avogadro művei közül felemlitjük még négy kötetre terjedő munkáját, melynek cime Fisica dei Corpi ponderabili (1837-41).

2011. jan. 3. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi, de ugyanezt találtam én is a wikipédiában, több információra lenne szükségem
2011. jan. 3. 18:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!