Adott két pozitív szám. A és b. Keressünk olyan számot, amelyik az egyiknek annyiszorosa mint ahányad része a másiknak. Segítesz?

2010. dec. 23. 16:49
 1/7 anonim ***** válasza:
a helyes válasz csakis a C lehet
2010. dec. 23. 17:33
 2/7 anonim ***** válasza:

például 6

a:6:2=3-nak a 2-szerese

b:6*2=12 -nek a 2-ed része


a:6:3=2

b:6*3=18


vagy 8

a:8:2=4

b:8*2=16


a:8:4=2

b:8*4=32

2010. dec. 23. 17:34
 3/7 anonim ***** válasza:
de végtelen sok ilyen szám van
2010. dec. 23. 17:36
 4/7 anonim ***** válasza:

Mértani középnek hívják.

(a*b)^0.5 (gyök alatt a*b) a kiszámítása.

2010. dec. 23. 18:00
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Legyen

a, b - a két adott szám; a,b >0

n - az arányossági tényező

x = ? - a keresett szám


Ekkor írható

x = a*n

ill.

x = b/n

a két egyenletet összeszorozva

x² = a*b

x = √(a*b)

tehát a keresett szám a megadott számok mértani közepe, ahogy az előző válaszoló írta.

Ilyen szám pedig végtelen sok van.


DeeDee

************

2010. dec. 23. 20:56
 6/7 anonim ***** válasza:
20:56 Csak az utolsó mondatod nem kellett volna. Két pozitív számnak pontosan egy mértani közepe van, nem végtelen sok :)
2010. dec. 24. 00:18
 7/7 anonim ***** válasza:

Jogos a megjegyzés, pongyolán fogalmaztam.

Valóban, a mértani közép egy egykegyártó függvény, mindig egy utódja van. :-) Természetesen az a>0 és b>0 számpárokból van végtelen sok, így az utódaik száma is ugyanannyi. :-)


DeeDee

*******

2010. dec. 24. 01:15