7. osztály továbbtanulási szándékai:

a tanulók kétötöd része gimibe akar tovább tanulni.

a fennmaradó tanulók háromötöd része szakközépbe akar jelentkezni

a többi tanuló kétharmad része szakiskolába készül

2 tanuló van olyan akinek nincs elképzelése.


hány tanuló készül gimibe, szakközépbe,szakiskolába? egyszerűen elindulni sem tudok :((

kérlek segíts. köszi :) ja és lécci ne csak megoldást írj hanem azt, hogy hogyan oldottad meg mert az ilyen típusú feladatokat nem nagyon értem. :S és ráadásul felvételire készülök :SS

köszi


2010. dec. 21. 18:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem az ilyen típusú feladatok a legkönnyebbek. :)


Én úgy szoktam csinálni, hogy felrajzolok egy ágrajzot. Ez most esetünkben úgy néz ki, hogy felírod középre, hogy összes tanuló. Húzol két vonalat, az egyikhez odaírod, hogy gimnázium: 2/5 rész. A másik vonalhoz pedig odaírod a fennmaradó részt (vagyis 3/5 részt). A 3/5 résztől megint húzol két vonalat, és felírod, hogy szakközép: 3/5 rész. A fennmaradó rész 2/5. Attól is húzol két vonalat, az egyikhez szakiskola: 2/3 rész, a másik pedig marad 1/3 rész, amiről már tudjuk, hogy az 2 tanuló. És akkor elkezdhetünk visszafelé számolni. Ha 1/3 rész 2 tanukót jelent, akkor 2/3 rész 4 tanulót. Ezeket összeadod, és akkor már visszaléptél egy szinttel az ágrajzban. És a végén visszajutsz az összes tanulóhoz, akkor pedig már tudsz válaszolni a kérdésekre.


Ha nagyon nem érted, lerajzolom, de igyekeztem jól elmagyarázni.

2010. dec. 21. 19:32
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Visszafele kell gondolkozni. Utsó két sort olvasd el:

"a többi tanuló kétharmad része szakiskolába készül

2 tanuló van olyan akinek nincs elképzelése. "

Tehát, mivel 3/3 egy egész, és 2/3 rész megy szakiskolába, ezért a fennmaradó 1/3 = 2. Visszaszámolva 2x2=4 tanuló készül szakiskolába... Idáig ez 6 tanuló.



"a fennmaradó tanulók háromötöd része szakközépbe akar jelentkezni "

Ugyanezen az alapon itt a 2/5 rész a 6 tanuló, visszaszámolva a 3/5 = 9 tanuló készül szakközépbe... Idáig ez 6+9=15 tanuló.



"a tanulók kétötöd része gimibe akar tovább tanulni"

Tehát a 3/5 rész a 15 tanuló, amiből következik, hogy a fennmaradó 2/5 rész = 10 tanuló készül gimibe.

Ez így összesen 6+9+10=25 tanuló jár a 7. osztályba.

Remélem érthető, szólj, ha nem világos!

Üdv

2010. dec. 21. 19:33
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget :) most már értem.
2010. dec. 21. 19:55
 4/5 A kérdező kommentje:

Jajj, egy kis apróságot nem értek.

"Tehát a 3/5 rész a 15 tanuló, amiből következik, hogy a fennmaradó 2/5 rész = 10 tanuló készül gimibe."


Itt hogyan lehet kiszámolni olyan gyorsan hogy ha 3/5-öd rész 15 tanuló, akkor mennyi 2/5?

2010. dec. 21. 19:58
 5/5 A kérdező kommentje:
már azt is értem, köszi :)
2010. dec. 21. 20:08