Hogy oldjam meg? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )


Egy 30°-os derékszögű háromszög hosszabbik befogója 6 m. Mekkora a másik befogó és az átfogó?


Még nem vettünk trigonometriát, elvileg Pitagorasz-tételével kellene megoldani, de hogyan?


2010. dec. 21. 01:35
 1/8 anonim ***** válasza:
A 30°os derékszögű háromszögnek a másik két szöge ugye 60°és 90°. A 30-60-90 derékszögű háromszög oldalai 1:gyök3:2 arányban aránylanak egymáshoz, ahol az 1 a kisebbik befogó, a 2 az átfogó és a gyök3 a nagyobbik befogó. Remélem ennyi elég indításnak:)
2010. dec. 21. 04:34
 2/8 anonim ***** válasza:
derekszoggel szembeni befogo egyenlo az atfogo felevel.
2010. dec. 21. 12:08
 3/8 anonim ***** válasza:
12:08: A derekszoggel szembeni BEFOGO??
2010. dec. 21. 15:04
 4/8 A kérdező kommentje:
nem értem...
2010. dec. 21. 17:34
 5/8 anonim ***** válasza:
hát pedig ezt szögfüggvénnyel lehet pofonegyszerűen megoldani:)
2010. dec. 21. 20:00
 6/8 A kérdező kommentje:
tudom, de nem értem miért kell egy ilyen feladatot berakni a pitagoraszi fejezetbe...
2010. dec. 22. 13:21
 7/8 anonim ***** válasza:

Ki lehet számolni pitagorasz-tétellel is, az első vagyok, szerintem teljesen érthető, amit írtam.. De akkor ugorjunk neki mégegyszer.

"A 30-60-90 derékszögű háromszög oldalai 1:gyök3:2 arányban aránylanak egymáshoz, ahol az 1 a kisebbik befogó, a 2 az átfogó és a gyök3 a nagyobbik befogó."

Tegyük fel, hogy a kisebbik befogó x. Akkor az átfogó 2x a nagyobbik befogó gyök3x

Azt is tudjuk, hogy a hosszabbik befogó 6m, tehát gyök3x=6

gyök3x=6 /^2

3x^2=36 /:3

x^2=12 /négyzetgyök

x=gyök12

plusz-mínusz gyököt kell vonni, de a mínusz itt hibás megoldás.

Ha a rövidebbik oldal gyök12 akkor(y az átfogó):

gyök12^2+6^2=y^2

12+36=y^2

48=y^2

gyök48=y

Így kijönnek az arányok, bár elég ronda megoldás:)

2*gyök12=gyök48 (mert gyök48=gyök4*12 és a 4et ki lehet hozni a gyök alól, szóval 2*gyök12 lesz)

gyök3*gyök12=6 (mert gyök3*gyök12=gyök3*12=gyök36, ami 6)

és kész is a feladat

de kiszámolhatod szögfüggvényekkel is:

A hosszabbik befogóval szemben a nagyobb szög van, így a 60 fok

sin60°=6/2x

gyök3/2=6/2x /*2x

gyök3x=6 /^2

3x^2=36 /:3

x^2=12

x=gyök12

így is kijött, h a rövidebbik átfogó gyök12:)

2010. dec. 23. 01:28
 8/8 A kérdező kommentje:
Jó, de honnan jött az az arányosság? Én még erről nem hallottam, kifejtenéd?
2010. dec. 23. 14:15