Akik jó fizikából kérem segítsenek ebben a 3 feladatban!?


Előre is köszönöm. A feladatokhoz kellene a számolás illetve egy kis magyarázat hogy felgojam mi miért van.


1.FELADAT:

Egy játékautó falnak ütközik 10m/s sebességgel és 0,08 sec alatt áll meg.A játékautó tömege 0,5 kg. Mekkorát változott a lendülete?


2.FELADAT:

Az összesen 100kg tömegű kocsi 15m/s sebességgel halad.A kocsiból menetirányban kilőnek egy 30kg tömegű testet a Földhöz viszonyítva 28 m/s sebességgel. Mekkora a kocsi sebessége a kilövés után?


3.FELADAT

Mekkora sebességre gyorsul fel az 50 kg tömegű rakéta,ha belőle 1 kg tömegű üzemanyag 25000m/s sebességgel áramlik ki?


Köszönöm a segítséget!


2010. dec. 20. 17:55
 1/2 kanóc ***** válasza:

A lendület (impulzus): I = m*v, és mivel az m skalár, a v pedig vektor (azaz iránya is van, nem csak nagysága), ezért a lendületnek és a lendületváltozásnak is van iránya.


1.

A változást a szokásos delta helyett d-vel jelölve:

dI = I2 - I1 = m*v2 - m*v1, ahol v1 = 10 m/s, v2 = 0


2. Használjuk az impulzusmegmaradás tételét. Legyen a kocsi sebessége a lövés előtt és után V1 ill. V2, a puskagolyóé pedig v1 és v2. A kocsi tömege M, a golyóé m. (V1=15, v1=15 (mert a kocsival együtt mozog), v2 = 28, V2 = ???.

I2 = I1, azaz

M*V1 + m*v1 = M*V2 + m*v2 - ebbe belyelyettesítve csak a V2 az ismeretlen, így kiszámítható.

Figyelem: az, hogy a menetirányba lövik ki a lövedéket, az azt jelenti, hogy a lövedék sebességének az iránya megegyezik a kocsi eredeti sebességének az irányával, így v2 = +28. Ha hátra lőnének, -28-cal kellene számolni.


3. Ez analóg az előző feladattal, a kocsinak a rakéta, a kilőtt testnek a kiáramló anyag felel meg. Mivel a kiáramlás hátrafelé történik, így az előző megjegyzés értelmében -25000-rel kell számolni.

2010. dec. 20. 18:17
 2/2 anonim ***** válasza:
53%

A 3. feladathoz


A rakétánál a valóságban nem ilyen egyszerű a dolog.

Lásd

[link]

2010. dec. 20. 19:00