Egy 1.3 m magas lejtő alján áll egy test?

Ennek nekiütközik egy a vízszintes talajon haladó 8.8 kg tömegű,7.76 m/s sebességű másik test. A testek az ütközés után együtt haladnak felfele a lejtőn és éppen a tetejéig jutnak el. Mekkora az eredetileg álló test tömege?
2010. dec. 20. 13:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha jól gondolom súrlódási együttható és a lejtő emelkedési szöge is kell a feladat megoldásához.
2010. dec. 20. 14:03
 2/4 A kérdező kommentje:
súrlódás nincsen. és gondoltam én is a szögre. de ahhoz sincs megadva kellő adat. csak szimplán ennyi.
2010. dec. 20. 14:24
 3/4 anonim ***** válasza:

A megoldáshoz nem kell sem a súrlódás, sem a lejtő emelkedési szöge.

A feladat lényege az energia átalakulás: egy tömeg mozgási energiája helyzeti energiává alakul.


m0 - a lejtő alján álló test tömege

m1 = 8, 8 kg - a mozgó test tömege

v1 = 7,76 m/s - a sebessége

h = 1,3 m - a lejtő magassága

m0 = ?


A feladatban a tömeg az álló és a mozgó tömeg összege m1 + m0

Ezek mozgási energiája alakul át helyzetivé.

A mozgási energiához kellene a közös sebességük (v2), ami a lendület (impulzus) megmaradásának törvényéből lehet meghatározni. m*v1 = (m1 + m0)*v2

A közös sebességével mozgó együttes tömeg mozgási energiája = az együttes tömeg helyzeti energiájával.

Az egyenletbe behelyettesítve a v2 kifejezést, az m0 marad ismeretlen, így számítható.


Egy más meggondolással ugyanerre lehet jutni.

Egy h magasságból kezdősebesség nélkül leejtett test földet érési sebessége = √(2*g*h), ez megegyezik a lejtőn felfelé induló közös tömeg sebességével (v2)

√(2*g*h) = v2


DeeDee

**********

2010. dec. 20. 18:13
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm.:)
2010. dec. 21. 07:27