Következik ebből? (matek, térgeometria,10. osztály)


Sziasztok,

Egy kis gondolkodtató feladat, én nem tudtam vele mit kezdeni, ti tudtok?


Van két tetraéderünk amikre igaz, hogy t1=t1' , t2=t2' , t3=t3' , t4=t4'. Tehát az egyik tetraéder lapjainak(külön-külön) területe megegyezik a másik tetraéder lapjainak területével.

Következik ebből, hogy a térfogat is megegyezik? V=V'


2010. dec. 6. 17:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gyakorlatilag két egyforma tetraéderről van szó, így a térfogatuk is egyenlő kell legyen.
2010. dec. 8. 18:42
 2/11 A kérdező kommentje:
Mért? nem biztos hogy egyforma tetraéder, csak az oldalak területe egyezik meg, nem maga az oldal.
2010. dec. 9. 10:18
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem, nem következik, hogy a térfogatok is egyenlőek lennének.

Lehet mutatni ellenpéldát rá, de azt hiszem, hogy ez a feladat jelentősen meghaladja az átlagos tizedikes diáktól elvárható szintet.

/Ha érdekel az ellenpéldám, leírhatom, csak nem túl rövid számolással lehet igazolni, hogy valóban ellenpélda.../

2010. dec. 9. 14:53
 4/11 anonim ***** válasza:
Akkor tisztázzuk, mi a tetraéder? Ez állítólag egy olyan test, amit 4 egybevágó, egyenlő oldalú (szabályos) háromszög határol. Ha két szabályos háromszög területe egyenlő, akkor az oldalaik is egyenlők, s mivel a tetraéder térfogata csak a határoló háromszögek oldalának függvénye, ezért csak ugyanakkora térfogatot zárhatnak közre.
2010. dec. 9. 17:38
 5/11 anonim ***** válasza:

Engem erdekelne ez az ellenpelda, mert sztem egyenlo kene legyen. Ha a tetraeder egyik oldalanak teruletet az elevel fejezed ki az: a^2*sqrt(3)/4.Legyen ez a t1. Ez egyenlo a t1'-el, de hogy a terfogatuk ne egyezen kene talalni egy b oldalt amely nem egyenlo a-val, de a uj szabalyos haromszog terulete mar egyeznie kene az eredetivel.

t1=t1'

a^2*sqrt(3)/4=b^2*sqrt(3)/4

a^2-b^2=0

(a-b)(a+b)=0

I. a=b, nem igaz.

II. a=-b, egyik oldal sem lehet negativ.

Mivel a terfogatot az el segitsegevel lehet kifejezni, ezert sztem a 2 terfogat egyenlo. Lehet, hogy hulyesegeket beszelek, vagy elrontottam valamit, ezert is szeretnem latni azt az ellenpeldat

2010. dec. 9. 17:42
 6/11 A kérdező kommentje:

17:38 válaszolonak mondanám, h a tetraéder lehet nem szabályos háromszögekből álló.

Az egyenes tetraédernek nevezzük amelynek minden oldala szabályos, egyébként általános háromszög alapú tetraéder is lehet.

2010. dec. 9. 19:04
 7/11 A kérdező kommentje:

14:53 válaszoló:


Esetleg ha tudnád leírnád az ellenpéldádat?

Igazából spec. matektagozatra járok, szal talán érteném.

Megtennéd?

2010. dec. 9. 19:05
 8/11 anonim ***** válasza:
Nem értek egyet. A tetraédernek 4 egybevágó oldala van, minden egyéb, 4 háromszög által határolt test háromszögalapú gúla.
2010. dec. 9. 19:44
 9/11 anonim ***** válasza:
en ugy tudtam h a tetraeder mindegyik haromszoge egyenlo oldalu...
2010. dec. 9. 20:44
 10/11 anonim ***** válasza:

Igen, spec.mat.-gyanús volt a feladat első ránézésre, mert kb. olyan szintű ismereteket igényel.


Az ellenpélda alapötlete az, hogy olyan tetraédert mutatunk, melynek oldalai egybevágó, de nem feltétlen szabályos háromszögek. Azaz az első tetraéder 6 oldaléle: a,a,b,b,c,c hosszúságú, a lapjai egybevágó: a,b,c oldalú háromszögek.

A második tetraéder oldalélei: a',a',b',b',c',c'.


Ezeket a legkönnyebb úgy elképzelni, hogy a bennfoglaló parallelepipedonjával adjuk meg őket. Nevezetesen az ilyen tetraéderek esetében ez mindig téglatest.


Ábra a könnyebb megértéshez és jelölésekhez:

[link]


Ekkor a téglatest oldaléleit x,y,z-vel jelölve kapjuk, hogy


a^2= x^2+z^2

b^2= y^2+z^2

c^2= x^2+y^2


A tetraéder térfogata xyz/3 lesz, ugyanis a teljes téglatestből ki kell vágnunk 4 kis derékszögű tetraédert, melyeknek egyenként xyz/6 a térfogata, ezért jön ki az 1-4/6=1/3 arány.


Tehát összefoglalva: az első tetraéder oldallapjai: a,b,c oldalú egybevágó háromszögek, területe xyz/3. Az x,y,z és a,b,c közti kapcsolatot írja le a fenti 3 egyenlet.


A tetraédert emiatt meg tudjuk adni egyértelműen az x,y,z hosszak segítségével is.

Az a,b,c oldalú háromszögek területe Héron-képlettel:


16T^2=-a^4-b^4-c^4+2a^2*b^2+2b^2*c^2+2a^2*c^2


Ha ebbe beírod az a^2=x^2+z^2 stb. értékeket, egyszerűbb alakra hozva kijön, hogy


16T^2=4(x^2y^2+y^2z^2+z^2x^2)

4T^2=x^2y^2+y^2z^2+z^2x^2


Tehát az x,y,z oldalú téglatestből legyártott tetraéder valamennyi lapjának a területe ugyanannyi


T=1/2*gyök(x^2y^2+y^2z^2+z^2x^2)


Míg a tetraéder térfogata: V=xyz/3.


Tehát nincs más dolgunk, mint olyan x,y,z és x',y',z' oldalú téglatesteket megadni, amelyekre a T és T' értéke egyenlő, míg V és V' eltérő lesz,


4T^2=x^2y^2+y^2z^2+z^2x^2


4T'^2=x'^2*y'^2+y'^2*z'^2+z'^2*x'^2


V= xyz/3 V'=x'y'z'/3


Erre végtelen sok lehetőség van, például egy ilyen:


x=1,y=1,z=2----->4T^2=(1*1+1*4+1*4)=9--->T=3/2


x'=y'=z'=negyedikgyök3----->4T'^2=(3+3+3)=9----->T'=3/2


Azaz a területek mind egyenlőek.


Az első tetraéder térfogata: V=1*1*2/3=2/3

A második térfogata: V'=negyedikgyök3^3/3



Látható, hogy a két térfogat különböző.


/ha valamit elszámoltam, akkor elnézést kérek, de az elv, remélem, látszik/

2010. dec. 9. 21:28
1 2