10-es kémia feladatokban segítene valaki?


nem lehetnek olyan nehezek! a tanár olyan egyszerűen megcsinálja mindig. De nem voltam órán... valaki levezetné? Úgy majd menni fog a dolgozatban, ha valaki megmutatja teljesen. Ezer hálám, rögtön megy a felértékelés.


1.Számítsd ki a metán tömeg%os szén-és hidrogéntartalmát!

2. Írd fel a metánmolekula konstitúciós összegképletét!

3. Egy vegyület 81.81 tömeg% szenet és 18.19 tömeg% hidrogént tartalmaz. Moláris tömege 44 g=mol. Mi az összegképlete? Rajzold le a konstitúciós képletét!

4. Egy szénhidrogén 1.28g-jának elégetésekor 4.4g szén-dioxid és 0.72g víz képődk. Az anyag moláris tömege: 128 g/mol. Határozd meg a szénhidrogén össegképletét!

5. Egy vegyület moláris tömege 31 g/mol, elemi tömeg%os összetétele a következő: 38.7 tömeg% szén, 16.1 tömeg% hirogén, 45.2tömeg% nitrogén. Állapítsd meg a vegyület összegképletét!

6. Hány g szén-dioxid keletkezik 40g 80tömeg%os metántartalmú földgáz elégetésekor?

7. Melyi az a normális szénláncú szénhidrogén, mely 1 molját elégetve 176 g co2 keletkezik?

8. Nyílt láncú szénhidrogén széntartalma 84ömeg%. Mi a vegyület képlete, neve, milyen halmazállapotú standarállapotban?

9. 80% szenet tartalmazó szénhidrogén neve.


2010. nov. 26. 17:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

bah, túl sok ez, leírni meg min. egy óra...

olvad el könyvet és tanuld meg:

- alkán ált. képlete

-égés általános egyenlete alkánoknál

-konstitúciós képlet fogalma (legalább ennek utánanézhettél volna)

-standard/normálállapot fogalma.


egy osztálytársaddal meg ülj össze a hétvégén és oldjátok meg együtt, ha leírjuk, még kutyafülét se fogod érteni, mert még az alapokkal se vagy tisztában. így nem fogod megírni a dogát.

2010. nov. 26. 17:20
 2/12 A kérdező kommentje:
egy válaszolónak nem kell az összeset! Csak egyet legalább. Mindenki írhat másikat. Gondoltam, hogy nem lesz olyan, aki az összeset írja, ezt meg is értem :D de egyébként köszönöm tippet- csak sajnos nem fog összejönni, mert orvosokhoz járok hétvégén... nincs idő magamtól rájönni...
2010. nov. 26. 18:38
 3/12 anonim ***** válasza:

Jó akkor első:


1. adott a metán CH4

-egy mol metánban van egy mol szén és egy mol hidrogén.

-a CH4, C vagy H anyagmennyiségeket váltsd át grammba (képlet: m=n*M, ahol m a tömeg, n az anyagmennyiség, M a moláris tömeg)

-egy mol ch4 tömege= 100% (azaz 16 gramm)

-kiszámoltad mondjuk, hogy ebben mennyi a C tömege. az X %

100-x%= hidrogén tömegszázaléka.

pofonegyszerű.


megoldás: C 75%, H 25%


2. konstitúciós (=szerkezeti) képlet definícióját könyvből nézd meg, ez elméleti kérdés;) De ezt IQ-ból is megoldod. Itt tényleg kéne az elméletet is tudni, különben meg vagy lőve feladatmegoldásnál.


3. elvi megoldása technikailag az, mint elsőnél, csak megcsavarva.

CxHy a képlet.


-moláris tömeg: 44 g/mol, azaz egy mol 44 grammnyi anyagot tesz ki

-ez a 44g a tömeg 100%-a, számold ki, akkor hány gramm szén és hidrogén van a tömegszázalékos értékekből (feltételezem tizedikben már tanultatok százalékos számolást...)

megoldás: 36g szén, 8g hidrogén

-a grammos értéket molba számolod:

n=m/M (ugyanaz a képlet mint első feladatnál, csak átrendezve)

megoldás: 3 mol szén, 8 mol hidrogén

így azt kapod meg, hogy egy mol szénhidrogénben hány mol szén, ill. hány mol hidrogén van.

-tehát az összegképlet: C3H8 (propán)

2010. nov. 26. 19:24
 4/12 anonim ***** válasza:

1) 75m/m% C és 35m/m% H

2) CH4

3) C4H8

2010. nov. 26. 19:41
 5/12 anonim ***** válasza:

előző vagyok. Előttem lévőnek igaza van elírtam C3H8.

Rosszul osztottam, a 36:12-re azt hittem négy de csak 3 XD

2010. nov. 26. 19:43
 6/12 anonim ***** válasza:

Vegyület moláris tömege: 31 g/mol

Képlet: CxHyNz

Tudjuk, hogy: 38,7% C 16,1% H 45,2% N

______________________________________________

Tömegszázalék: Megmutatja 100 g-ból hány g van egy bizonyos elemből a vegyületben.


a) 100g vegyületben 38,7g szén van

31 g vegyületben x g szén van

Egyenes arányosság: 31/100=x/38,2

Megoldás: x=12g

Szén moláris tömege: 12g/mol

12/12=1 tehát szénből egy lesz a vegyületben.


b) 100 g vegyületben 16 g hidrogén

31 g vegyületben y g

Megoldás: y=6g

A hidrogén moláris tömege 1g/mol

6/1=6 tehát hidrogénből hat lesz a vegyületben.


c) 100 g vegyületben 45,2 g nitrogén

31 g vegyületben z g nitrogén

Megoldás: z=14 g

A nitrogén moláris tömege: 14g/mol

14/14=1 tehát nitrogénből egy lesz a vegyületben.


A feladat megoldása: CxHyNz = CH6N

2010. nov. 26. 20:02
 7/12 anonim ***** válasza:
ja és ez az 5. feladat volt
2010. nov. 26. 20:02
 8/12 anonim ***** válasza:
harmadik válaszolónak: azt azért megnézném, hogy hogy lesz 75+35= 110 m/m százalékos;) 25-re gondolhattál:)
2010. nov. 26. 22:40
 9/12 anonim ***** válasza:

6. metán tiszta égési egyenletét felírod RENDEZVE!

most a magyarázat miatt felírom...

Ch4 + 2o2 = co2+ 2h2o


látható, hogy egy mol metánból egy mol szén-dioxid keletkezik.

40g 80 m/m %-os gázban 40*0,8= 32 g metángáz van

a tiszta metán tömegét átszámolod molba (n=m/M)

megoldás: 2 mol

-és mivel x mol metánból a rendezett egyenlet alapján x mol co2 keletkezik, a kapott anyagmennyiséget beszorzod a co2 moláris tömegével (m=n*M)

megoldás: 88 g


7. feltételezve, hogy telítetlen kötést nem tartalmazó CH-ról van szó, az általános képlet ugyebár: CxH2x+2

erre a sémára húzva felírva az égés általános egyenletét


CxH2x+2 + [ x+ (x+1)/2 ]o2 = x co2 + (2x+2)/2 H2o

- mivel a vízmolekula 2 hidrogént tartalmaz

- és az elfogyott oxigénből x o2 jut a co2-be, ill. (x+1)/2 o2 a vízbe

CxH2x+2 + [ x+ (x+1)/2 ]o2 = x co2 + x+1 H2o


- látható, hogy egy mol CH-ból egy mol co2 keletkezik.

- kiszámolod, hogy 176g co2 mennyi mol co2

- megoldás: 4 mol

vagyis a képlet: C4H10 (bután)


8-9 feladatot már tudni kéne a fentiek alapján!

2010. nov. 26. 22:58
 10/12 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek! mentek a pozitívak :)
2010. nov. 27. 16:08
1 2