Egy test álló helyzetből indul, egyenletesen gyorsulva 5 s alatt 125 m utat tesz meg. Mekkora lesz a sebessége?

Ennek a megoldását légyszives valaki írja le részletesen. És azt hogy hogy lehet az utat kiszámolni egy sebesség-idő grafikonról?
2010. nov. 18. 14:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Na az a lényeg, hogy a gyorsulás megmutatja, hogy egységnyi idő alatt mennyivel gyorsul a test. Ha a képletet visszafele használod, akkor azt is megmutatja, hogy mennyi lesz a sebessége egy egységnyi ideig gyorsított testnek.

a=(v-null) + v.t

mert összeszorzod a sebességváltozást az eltelt idővel. Ehhez természetesen még hozzá kell kell adni azt a sebességet, amennyivel a test eleve haladt, mielőtt gyorsítottad. A Te esetedben állásból gyorsítod, ami megoldja a problémát, de ha majd lesz olyan hogy pl 20-szal halad a test, akkor onnen gyorsítod tovább, és a gyorsítás eredményéhez hozzá kell majd venni a kezdősebességet.


Na de a megoldás:

EGYEZTETETED a mértékegységeket a függvénytáblázatban leírtak szerint (azaz nem lehet az idő órában és nem lehet a sebesség tengeri csomóban, mert hülyeséget fogsz kapni eredménynek). Erre mindig nagyon oda kell figyelni. Neked most szerencséd van, mert jól vannak megadva a mértékegységek (sec, m).


t=5 sec

s=125m

------

a=?

v=?


Először kiszámoljuk a végsebességet. Kicsit trükkös lesz, mert csak az eltelt idő és a megtett út van megadva, amiből csak átlagsebességet lehetne ugye számolni. De itt jön a csavar: Ez a nullának és a végsebességnek az átlaga! Ami azt jelenti, hogy mivel a kezdősebességed nulla volt, az átlagsebesség pont a végsebességnek a fele! Azaz:

vátlag=s/t (=125m/5sec)= 25m/s

vmax=vátlag x 2 = 50m/s


Most már ismerjük a végsebességet is.



B: Út kiszámolása egy sebesség-idő grafikonból:

Hogy néz k egy sebesség-idő grafikon? X tengelyen tuti hogy az eltelz idő (t) lesz, Y tengelyen pedig a sebesség. Hol marad hely itt az útnak? Minden koordináta-rendszerben van egy titkos hely egy harmadik mennyiségnek: A grafikonon a vonal ALATTI TERÜLET! Ezt is fel lehet használni, jelen esetben a megtett utat mutatja.

A sebességet össze kell szorozni az eltelt idővel, és megkapod az utat. Természetesen átlagsebességről beszélünk, így ki kell számolni az átlagsebességet, azaz v=s/t. De itt ezzel kezdtük, úgyhogy a feladat elején az már szerepel.


Feri voltam, szólj ha sikerült megoldani vagy hogy hányast kaptam rá :D Sok sikert!

2010. nov. 18. 17:19