Mi lehet ennek a megoldása? (matek)

Az uszómedence keresztmetszete olyan derékszőgű trapéz,amelynek a két párhuzamos oldala 80 cm és 2,30 méter,a magassága pedig 25 m.Mennyi vízzel lehet a medence sekélyebb részét a háromnegyedéig megtölteni,ha a hossza 35 m?És mennyivel lehet teljesen megtölteni? Nagyon köszönöm a válaszokat.Nekem nem megy a feladat. Itt van a kép segítségként. [link]
2010. nov. 18. 00:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Mno megpróbálok segíteni...


A medencét maximum csak 0,8 méterre tudod megtölteni(ezen felül kicsordul). Ha a sekélyebb részét akarod 3/4-ig megtölteni, akkor kiszámolod 0,8-nak a 3/4-ét, ami 0,6. Ezen felül elmetszed a medencédet és kapsz egy 0,6m magas, 35m hosszú és 24,95m(ezt Pithagoras tételével számoltam ki a derékszögű háromszögből, ami a téglalap felett keletkezett elmetszéskór) széles téglatestet. Ennek kiszámolod a térfogatát, ami alapterület*magasság. A terület egyenlő a szélesség*hossz-al. Vagyis a térfogat ha jól számoltam 523,95 köbméter. Ezt át kell alakítani literbe, ami most nem ugrik be, hogy hogyan kell.

Ha ez megvan akkor ugyan ezt megcsinálod, csak 0,6 helyett 0,8-at veszel.


Remélem, hogy jól értelmeztem a feladatot és jól csináltam...habár legalább megpróbáltam, láttam, hogy nem érkezett még válasz a kérdésedre!

2010. nov. 18. 20:59
 2/3 anonim ***** válasza:

Az ábra egy kicsit megtévesztő, szerintem a 80 cm-es és a 2,3 méteres oldal a 25 m-es oldalra merőleges és nem a medence alját jelölni kívánó ferde vonalra. Gondolj bele, egy úszómedence sekély vízzel kezdődik, és fokozatosan mélyül a medence másik végéig.

A sekélyebb rész gondolom (utálom, ha a kérdező még megfogalmazni sem tudja egyértelműen a feladatot) azt a részt jelenti, amiben a víz a 80 cm-es méret aljáig ér. A továbbiakban ezt a feltételezést veszem igaznak.

A következő tisztázatlan dolog, hogy a "teljesen megtölteni" mire vonatkozik? A teljes medencére, vagy csak a "sekélyebb" részre? Mindkét esetben egy derékszögű háromszög alapú hasáb térfogatát kell kiszámolni.

A teljes "sekélyebb" rész alapjának a területe

Ts = 25*(2,3 - 0,8)/2 m², így a térfogata

Vs = Ts*35 m³

A 3/4 részig töltött sekély rész térfogata

Vr = [(3*Ts)/4]*35 m³

A teljes medence térfogata

Vt = Vs + 0,8*25*35 m³

2010. nov. 19. 00:08
 3/3 anonim ***** válasza:

első vagyok...

Én a kép alapján dolgoztam...a többi nem érdekel

2010. nov. 19. 12:31