3x²-2x-1/x³-x - 3x+6/4x²+12x+8


Az összeadást és kivonást tanultuk betűkkel jelölt számok esetén. Azt tanultuk, hogy előbb ki kell emelni, de hiába emeltem ki és végeztem el mindent mert nem jó eredmény jött ki. Az eredmény 9x+4/4x·(x+1). Hogyan kell ezt helyesen megoldani? Leírna valaki, és elmagyarázná? Előre is köszönöm!


2010. nov. 17. 15:40
 1/8 A kérdező kommentje:
És hogy lesz a közös nevező 4x·(x+1)?
2010. nov. 17. 15:41
 2/8 anonim ***** válasza:
De mi a feladat? Ez egy csomó x, milyen alakra kell hozni vagy mit kell vele csinálni a feladat szerint?
2010. nov. 17. 16:06
 3/8 anonim ***** válasza:

(3x²-2x-1)/(x³-x)

A tört számlálója: (3x²-2x-1=(x-1)(3x+1)

Ebben a tört nevezője: x³-x=x(x^2-1)=x(x-1)(x+1)

Lehet egyszerűsíteni (x-1)-gyel!



- (3x+6)/(4x²+12x+8)

A tört számlálója: 3x+6=3(x+2)

Ebben a tört nevezője: 4x²+12x+8=4(x²+3x+2)=4(x+2)(x+1)

Lehet egyszerűsíteni (x+2)-vel!


Így a közös nevező tényleg 4x(x+1) lesz...

2010. nov. 17. 16:06
 4/8 A kérdező kommentje:

De hogy jött ki az első tört számlálója és nevezője? Milyen képlettel?

Elsőnek: Van két tört, azokat kell közös nevezőre hozni, és kivonni, de előbb ki kell emelni belőlük,a miket tudunk.

2010. nov. 17. 16:17
 5/8 anonim ***** válasza:

Az első tört nevezője: x^3-x, ebből azonnal ki tudsz emelni x-et, marad x^2-1, ez pedig a^2-b^2 alakú a=x, b=1 választással, szorzattá alakítható (x-1)(x+1) alakba.


Az első tört számlálójáról észrevenni, hogy éppen (x-1)(3x+1) nem olyan könnyű. Nincs erre igazán képlet...Ellenőrizni könnyű, csak felbontod a zárójelet, és tényleg ezt kapod.


Pl. úgy lehet megtalálni ezt az alakot, hogy megoldod a

3x^2-2x-1=0 egyenletet, és az egyik megoldása x=1, tehát (x-1) kiemelhető belőle. De ez a módszer már kicsit komolyabb ismereteket igényel.

2010. nov. 17. 16:36
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Az volt a baj, hogy a múlt órán vettük a leckét és mind egyszerű számokkal, vagyis egy olyan se volt, amibe a számlálót is szét kellett osztani ezért azt hittem, csak a nevezőt kell. Így meg nem jött jól ki: :)
2010. nov. 17. 16:48
 7/8 anonim ***** válasza:
OFF:hogy csináltál felsőindexet?
2010. nov. 17. 20:48
 8/8 A kérdező kommentje:
wiki szerkesztője. :P
2010. nov. 18. 15:40