Létezik-e olyan n természetes szám, amelyre a= (2^n) * (5^n+1) +1 és b= (2^n+1) * (5^n) +1 négyzetszámok?

2010. nov. 15. 17:25
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Számításaim szerint egyikre se létezik ilyen természetes szám.

a., (-2 +/- gyök-36) / 20

b., (-5 +/- gyök-15) / 20

És ugye gyökjel alatt nem állhat negatív kifejezés

2010. nov. 15. 17:55
 2/7 A kérdező kommentje:
a 2 az n hatványon,az 5 az n+1 hatványon és b-ben pedig 2 az n+1 hatványon és 5 az n hatványon vannak
2010. nov. 15. 18:32
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

2^n*5^(n+1)=2^n*5^n*5=5*10^n, tehát az első szám n>0 esetén úgy néz ki, hogy leírunk egy 5-öst, utána néhány 0, a végén pedig egy 1-es. Ennek a számnak a számjegyeinek az összege 6, tehát a szám osztható 3-mal, ellenben 9-cel nem. Ha négyzetszám lenne, akkor 9=3^2-nel is osztható kellene legyen, tehát nem lehet négyzetszám.


A második feladatra ugyanilyen a megoldás: n>0 esetén ott leírunk egy 2-est, néhány 0-t, a végére pedig egy 1-est. Ez is osztható 3-mal, de 9-cel nem, nem lehet négyzetszám.


n=0-t külön meg kell nézni, de az sem ad megoldást.

2010. nov. 17. 09:20
 4/7 A kérdező kommentje:
nem érvényes az,hogy négyzetszám utolsó számjegye lehet 1?
2010. nov. 17. 16:30
 5/7 A kérdező kommentje:
pl.9^2
2010. nov. 17. 16:32
 6/7 anonim ***** válasza:
Négyzetszám utolsó jegye lehet 1-es, nem is ez alapján jelentettem ki, hogy nincs ilyen n. Az érv az, hogy a szám osztható 3-mal, de 9-cel nem, így nem lehet négyzetszám. Ennek az oszthatóságnak a meghatározásához kellett a számjegyek konkrét ismerete.
2010. nov. 17. 16:40
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi,ne haragudj!
2010. nov. 17. 20:14