2010. nov. 15. 17:25
1/7 anonim válasza:
Számításaim szerint egyikre se létezik ilyen természetes szám.
a., (-2 +/- gyök-36) / 20
b., (-5 +/- gyök-15) / 20
És ugye gyökjel alatt nem állhat negatív kifejezés
2/7 A kérdező kommentje:
a 2 az n hatványon,az 5 az n+1 hatványon és b-ben pedig 2 az n+1 hatványon és 5 az n hatványon vannak
2010. nov. 15. 18:32
3/7 anonim válasza:
2^n*5^(n+1)=2^n*5^n*5=5*10^n, tehát az első szám n>0 esetén úgy néz ki, hogy leírunk egy 5-öst, utána néhány 0, a végén pedig egy 1-es. Ennek a számnak a számjegyeinek az összege 6, tehát a szám osztható 3-mal, ellenben 9-cel nem. Ha négyzetszám lenne, akkor 9=3^2-nel is osztható kellene legyen, tehát nem lehet négyzetszám.
A második feladatra ugyanilyen a megoldás: n>0 esetén ott leírunk egy 2-est, néhány 0-t, a végére pedig egy 1-est. Ez is osztható 3-mal, de 9-cel nem, nem lehet négyzetszám.
n=0-t külön meg kell nézni, de az sem ad megoldást.
4/7 A kérdező kommentje:
nem érvényes az,hogy négyzetszám utolsó számjegye lehet 1?
2010. nov. 17. 16:30
5/7 A kérdező kommentje:
pl.9^2
2010. nov. 17. 16:32
6/7 anonim válasza:
Négyzetszám utolsó jegye lehet 1-es, nem is ez alapján jelentettem ki, hogy nincs ilyen n. Az érv az, hogy a szám osztható 3-mal, de 9-cel nem, így nem lehet négyzetszám. Ennek az oszthatóságnak a meghatározásához kellett a számjegyek konkrét ismerete.
7/7 A kérdező kommentje:
köszi,ne haragudj!
2010. nov. 17. 20:14