Hogy kell megoldani a következő feladatot? A lényeg az, hogy két egész szám hányadosaként írjuk fel a következő kifejezéseket.


3x2^17+2^16-5x2^15

__________________(osztva)

7x2^15-2^17


Előre is köszönöm a segítséget!


2009. jan. 11. 14:44
 1/4 anonim válasza:
100%

Én úgy oldanám meg, h. a tört nevezőjében, és a számlálójában is azonos hatványkitevőket használnék:


3x2^17=3x2x2x2^15=12x2^15

2^16=2x2^15


Így a számláló a következőképpen alakul:

12x2^15+2x2^15-5x2^15=(12+2-5)x2^15=9x2^15


A nevezőben is 15-ös hatványra hozunk minden tagot:

2^17=2x2x2^15=4x2^15

vagyis a nevező:

7x2^15-4x2^15=(7-4)x2^15=3x2^15


A törtünk így néz az egyenlő hatványokra hozás után:


(9x2^15)/(3x2^15)


2^15-el tudunk egyszerűsíteni, így a tört nem más, minnt 9/3=3

2009. jan. 11. 15:00
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen feladatok trükkje az, hogy a magasabb hatványkitevős alakot felírod alacsonyabb kitevős alakban, szorzat formájában, tehát:


2^16 = 2x2^15

2^17 = 2x2x2^15


Innen már könnyen meg tudod oldani, legalábbis remélem. :)


-falcon-

2009. jan. 11. 15:01
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Talán még gyorsabb, ha csak simán kiemelsz 2^15-ent, így azt kapod, hogy:

2^15*(3*2^2+2-5)/2^15*(7-2^2)

egyszerűsíted 2^15-ennel

=

(3*2^2+2-5)/(7-2^2)=(3*4+2-5)/(7-4)=9/3=3/1=3

2009. jan. 12. 08:46
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget mindhármótoknak!!
2009. jan. 12. 08:52