Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Oxidácios számok kémia valaki?

Oxidácios számok kémia valaki?

Figyelt kérdés

Réz + ezüstnitrát

Cu+2AgNO3 -y Cu(NO3)2 + 2Ag

oxidácio:

oxid.szer

redukácio:

reduk szer:


Cink + Kénsav :

Zen + H2SO4 -> ZnSO4 + H2

oxidácio:

redukácio:

redukáloszer:

oxidáloszer:



KÁLIUM-JODID + bromos viz:

Reakcioegyenlet: 2KI + BR2 - > 2KBr+I1


a lényeg, hogy a KI-ben az K oxidációs száma +1 a jódé -1, a Br-é 0. a jobb oldalon viszont a jódmolekulában már 0. szóval az oxidációs száma növekedett (oxidálódott), Br-é -1, az övé csökkent (redukálódott). onnan tudod, hogy atomok oxidációs száma mindig 0, ionba (mint pl a KBr) pedig mindig annyi, mintha egymagába lenne ion.


igy letudná irni valaki?:S nagyon nemértem kerestem könyvben is, nemértem ! :S:S segitsen valaki kérlek


2010. nov. 14. 12:22
 1/1 anonim ***** válasza:

De ha te is le tudtad írni, hogy azonos atomokból álló molekulák (I2, Br2) oxidációs száma 0, a többié pedig olyan, mintha ion lenne (I:-1; Br:-1; stb), akkor hol a gond?

Az oxidációs szám csökkenése a redukció, mert az érték redukálódott, csökkent. Mivel önmaga redukálódott, a reakciópertnert oxidálta.

Gondolom tudod, hogy a redukció elektron felvételét jelenti. Ha valami egy reakció során elektront vesz fel, akkor nyílván a reakciópartnerétől tudja felvenni csak azt az elektront. A reakciópartnere így elektront ad le, azaz oxidálódik. Mivel az a vegyület, amelyik redukálódik a reakciópartnert oxidációra kényszeríti, ezért oxidálószernek nevezzük. Ha ezt is értetted, akkor bocsi, hogy leírtam még egyszer.


Cu: 0 --> 2+ ez nő, tehát oxidálódik, akkor ez a redukálószer

Ag: 2+ --> 0 ez csökken, tehát redukálódik, ez az oxidálószer

NO3: 2- --> 2- ez meg nem változik, itt se redukció, se oxidáció


Ugyanez a másik egyenletnél:

Zn: 0 --> 2+ ez nő, oxidálódik, redukálószer

H: 1+ --> 0 ez redukálódik, csökken, ez az oxidálószer

SO4: 2- --> 2- ez nem változik


Most ez így segített vmit? :S

2010. nov. 14. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!