Kémia: Számold ki a kénsav oxidációs számát!?
H2SO4
a hidrogénnek +1 ( meg kell szorozni kettővel mivel kettő hirogén van, így +2 )
az oxigénnek -2 ( 4ggyel kel szorozni, így -8 )
és ebből adódóan a kénnek +6
mi legalábbis így csináljuk órán ^^
"és ebből adódóan a kénnek +6 "
hogyhogy +6?
Nem -6?
bocsi ha nagyon egyértelműt kérdezek :D
mégsem kell értem :D
ha van még valakinek ideje elmondaná ezt valaki egy nehezebbel is pl. MgCl2?
összesen nullának kell kijönnie a MgCl2 esetében a magnézium a második főcsoportban van ezért az övé +2 a klóré -1-es(ezért kell 2 klór,hogy 0 legyen az egész)
így jönnek sorba általában főcsoportok szerint +1,+2,+3,+4,-3,-2,-1
oxigén -2, mivel 4 van, ezért össz-8,
hidrogén +1, mivel 2 van, ezért +2
+2-8= -6
Ahhoz hogy semleges legyen kifelé nézve a kénsav mennyinek kell lennie a kénnek? a -6 ellentétének, azaz +6-nak.
Egy csomó elemnek úgymond "fix" az oxidációs száma, legalábbis a gimis tanulmányok során. A H gyakorlatilag minden középiskolában tanult vegyületben +1 (ritka kivételek pl a szilánok, melyekben -1), az O két kivételtől eltekintve -2. A két kivétel a H2O2 (illetve általában a peroxidok) és az OF2, ebben a fluor oxidálja az oxigént, ebben az oxigén +2. Még azt kell tudni, hogy ha egy atom magához kapcsolódik, akkor arra a kötésre nézve semleges lesz, így az elemekben minden tag oxidációs állapota 0, és szintén az oxigén-oxigén kötés miatt lesz a peroxidban az oxigén állapota -2 helyett csak -1.
Ha két atom közül nem tudod, hogy melyik az oxidált, akkor meg kell nézni az elektronegativitásukat, és amelyik kisebb, az van oxidálva (az kap + jelet). Így lehet pl a fent említett szilánról is kideríteni, hogy a hidrogén -1 benne, hisz a szilánban szilicium-hidrogén kötések vannak, és ott a H a nagyobb elektronegativitású. Ugyanígy tudjuk meg azt is, hogy az OF2-ben a fluor lesz -1 és az oxigén +2. Mivel az oxigén a fluor után a második legnagyobb elektronegativitású elem, ezért minden másban negatív.
A fluoron és a franciumon kívül gyakorlatilag minden atom vegyületenként változtatja, hogy milyen az oxidációs száma (a flour tehát az elemi F2 gázt leszámítva MINDIG -1, mert ő a legnagyobb elektronegatiitású, a francium mindenben +1, mert ő a legkisebb), de sok elem nem érzi jól magát bizonyos "szerepekben", például az alkáli földfémek szeretnek mindig +1 állapotban lenni. De azért van, ami egy vegyületen belül több féle tud lenni, pl a szén a különböző szerves vegyületekben. (Azaz a vegyületen belül az egyik szén ilyen, a másik olyan.) A halogének közül pl a klór a hipóban +1 (NaOCl: Na +1, O -2, Cl +1), de a sósavban -1 (HCl: H +1, Cl -1). Egyébként a klór nem szeret +1 lenni, ezért bomlik, felszabadul a klór, és mindent elroncsol - így működik a hipó. Ha összeöntesz hipót sósavval akkor a két különböz állapotú klór megtalálja egymást, és Cl2 gáz keletkezik, melyben a klór ox. állapota 0.
Rátérve a kénsavra:
A H +1, ez nem is kérdés, hiszen egy ion mindig annyi, amennyi a töltése. Márpedig a kénsav H+ ionokra és (SO4)2- ionokra esik, azaz a H ebben +1.
A 4 oxigén ad összesen -8 értéket, így a kénnek +6-nak kell lennie, hogy összesen 0 legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!