A példa így szól:Hány gramm kalcium-klorid és hány gramm széndioxid keletkezik 0,5 mol kalcium karbonát és megfelelő mennyiségű sósav reakciójában?A válaszokat előre is köszönöm.2010. nov. 10. 22:32
1/2 Silber válasza:
Nézzük... Legelőször is írjuk fel a reakcióegyenletet.
CaCO3 + 2HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O
M(CaCl2)=111 g/mol
M(CO2)=44 g/mol
n(CaCO3)=0,5 mol
Mint láthatjuk, 1 mol CaCO3-ból 1 mol CaCl2 és 1 mol CO2 keletkezik, így 0,5 mólnyiból ugyanannyi termék keletkezik.
Így n(CaCl2)=0,5 mol, és n(CO2)=0,5 mol
m(CaCl2)=n*M=0,5*111=55,5 g CaCl2
m(CO2)=n*M=0,5*44=22 g CO2
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget. :)
2010. nov. 10. 22:46