Tudna segíteni valaki a kémia házi megoldásában?

A példa így szól:Hány gramm kalcium-klorid és hány gramm széndioxid keletkezik 0,5 mol kalcium karbonát és megfelelő mennyiségű sósav reakciójában?A válaszokat előre is köszönöm.
2010. nov. 10. 22:32
 1/2 Silber ***** válasza:
100%

Nézzük... Legelőször is írjuk fel a reakcióegyenletet.

CaCO3 + 2HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O


M(CaCl2)=111 g/mol

M(CO2)=44 g/mol

n(CaCO3)=0,5 mol


Mint láthatjuk, 1 mol CaCO3-ból 1 mol CaCl2 és 1 mol CO2 keletkezik, így 0,5 mólnyiból ugyanannyi termék keletkezik.

Így n(CaCl2)=0,5 mol, és n(CO2)=0,5 mol

m(CaCl2)=n*M=0,5*111=55,5 g CaCl2

m(CO2)=n*M=0,5*44=22 g CO2

2010. nov. 10. 22:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget. :)
2010. nov. 10. 22:46