Kémia házi! Valaki segítene?


100 cm3 20,0t%-os 1,10g/cm3 sűrűségű HCl-t addig elektrolizálunk, amíg 10t%-os nem lesz (ennek az oldatnak a sűrűsége 1,05g/cm3). Mekkora térfogatú standard állapotú H2 és Cl2 fejlődik eközben? Hány cm3rel csökken ezalatt az oldat térfogata?


Nekem a 2 gázra 4,101 dm3 jött ki a térfogatváltozásra pedig 4,552 cm3. Valaki lecsekkolná? Köszi:)


2011. okt. 8. 16:39
 1/3 BKRS ***** válasza:

Szerintem nem vetted figyelembe, hogy az oldat tomege is csokken, nem csak az oldot anyage.


100 cm3 oldat 110 g a suruseg miatt.

20 t% vagyis ebbol 22g HCl.

Ebbol X g-ot el elektrolizalunk.

ekkor az oldat 110-X g lesz, a HCl benne 22-X g lesz.

Ez 10 t%, vagyis:

(22-X)/(110-X) = 1/10

220-10X = 110-X

110 = 9X

X=110/9=12,22 g

Tehat az oldat tomege 100-X = 87,78 g

Ennek a surusege 1,05 g/cm3

Vagyis a terfogata 87,78g/1,05 g/cm3 = 83,6 cm3

A csokkenes tehat 16,4cm3.


A gazokbol tehat 12,22 g fejlodott.

1 mol gaz 36,5 g es ez 24,5 dm3

Akkor 12,22 g gaz (24,5 * 12,22 / 36,5 )dm3 = 8,2 dm3

2011. okt. 8. 17:36
 2/3 A kérdező kommentje:
Már énis átszámoltam és kijöttek más eredmények: 4,1 dm3 a 2 gáz ami fejlődött a térfogatcsökkenés pedig 9,9 cm3. Viszont a te számolásodban azt a hibát látom hogy a 12,22-t a 100ból vontad ki nem a 110 ből mert a 100 az a cm3 (térfogat)
2011. okt. 8. 18:05
 3/3 A kérdező kommentje:
*6,9cm3 a térfogatváltozás (elírtam)
2011. okt. 8. 23:25