Kémia házi. Valaki segítene? (sürgős) 8. o


10 gramm magnézium-oxid előállításához hány gramm magnézium és hány gramm oxigén szükséges?



56 gramm nitrogén hány gramm hidrogénnel lép reakcióba?


2011. szept. 30. 12:10
 1/7 anonim ***** válasza:

Akkor először is leírjuk azt, amit tudunk és az egyenletet:


m = 10 g


M(Mg) = 24,312 g/mol

M(O) = 16 g/mol

M(MgO) = 40,312 g/mol


2*Mg + O₂ → 2*MgO


2*24,312 + 2*16 → 2*40,312, vagyis:


24,312 + 16 → 40,312


40,312g MgO ...... 24,312 g Mg

10 g MgO ...... x g Mg


x = 10*24,312/40,312 = ?


40,312g MgO ...... 16 g O

10 g MgO ...... y g O


y = ?

2011. szept. 30. 13:32
 2/7 anonim ***** válasza:

Megjegyzés az előzőhöz:


M(O) = 16 g/mol (1 mólnyi oxigén atom tömege)



A második példát is ugyanúgy kell megoldani, mint az előzőt:


m = 56 g


M(H₂) = 2*1,008 g/mol (1 mólnyi hidrogén molekula tömege)

M(N₂) = 2*14,007 g/mol

M(NH₃) = 17,03 g/mol


N₂ + 3*H₂ → 2*NH₃


2*14,007 + 3*2*1,008 → 2*17,03


Gondolom, a többi már menni fog. Ha nem, akkor szólj.

2011. szept. 30. 13:53
 3/7 A kérdező kommentje:

hát ebből nem értettem semmit

el tudnád úgy magyarázni, hogy egy 13 éves is megértse?

2011. okt. 3. 13:56
 4/7 anonim ***** válasza:

Na, akkor álljunk neki még egyszer:


Az egyenletből kell kiindulni, vagyis:


2*Mg + O₂ → 2*MgO ezt egyszerűsítve:


Mg + O → MgO


Egy magnézium atom egyesül egy oxigénatommal, ez mennyiségileg (súlyban) azt jelenti, hogy 24,312 súlyegységnyi magnézium egyesül 16 súlyegységnyi oxigénnel, mert egy magnézium atomnak a tömege: 24,312 u (u = atomi tömegegység), egy oxigénatomnak a tömege: 16 u és mindig ilyen arányban fognak egymással reagálni, vagyis:


24,312 gramm magnézium 16 gramm oxigénnel


24,312 kilogramm magnézium 16 kilogramm oxigénnel


24,312 tonna magnézium 16 tonna oxigénnel


24,312 milligramm magnézium 16 milligramm oxigénnel


A keletkező magnézium-oxid tömege meg a reakcióban részt vevő elemek tömegének az összegével egyenlő, vagyis:


24,312 u + 16 u = 40,312 u


24,312 gramm + 16 gramm = 40,312 gramm


24,312 kilogramm + 16 kilogramm = 40,312 kilogramm


Ebből látjuk, hogy 40,312 gramm magnézium oxid (MgO) előállításához kell:


24,312 gramm magnézium és 16 gramm oxigén, tehát:


40,312 g MgO ...... 24,312 Mg

10 g MgO ...... x g Mg


x = 10*24,312/40,312 = 6,031 g Mg kell 10 g MgO előállításához



40,312 g MgO ...... 16 g O

10 g MgO ...... x g O


x = 10*16/40,312 = 3,969 g oxigén kell 10 g MgO előállításához


Ellenőrzés: 6,031 + 3,969 = 10 gramm, tehát az alkotóelemek össztömege egyenlő a magnézium-oxid tömegével.

2011. okt. 3. 18:12
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez lemaradt:


Az atomi tömegegységről:


[link]

2011. okt. 3. 18:13
 6/7 anonim ***** válasza:

m = 56 g


M(H₂) = 2*1,008 g/mol (1 mólnyi hidrogén molekula tömege)

M(N₂) = 2*14,007 g/mol

M(NH₃) = 17,03 g/mol


N₂ + 3*H₂ → 2*NH₃


2*14,007 + 3*2*1,008 → 2*17,03


Ugyanez egyszerűsítve:


N + 3*H → NH₃, vagyis:


14,007 u + 3*1,008 u → 17,021 u


14,007 u + 3,024 u → 17,021 u


A nitrogén atomtömege: 14,007 u

A hidrogén atomtömege: 1,008 u


1 nitrogén atom 3 hidrogén atommal fog reagálni (másképpen: 1 nitrogén molekula fog 3 hidrogén molekulával reagálni).


14,007 g nitrogén reagál ...... 3,0024 g hidrogénnel

56 g nitrogén reagál ...... x g hidrogénnel


x = 56*3,024/14,007 = 12,09 g hidrogénnel fog reagálni 56 g nitrogén.

2011. okt. 3. 18:31
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi! már értem :)
2011. okt. 12. 14:22