Határozza meg a P(3;2) ponton átmenő egyenesnek az egyenletét, amely érinti az y=x^2-2 egyenletű parabolát! Ebben kéne segítség, egy ponton mindig megakadok. A tanár azt mondta szép egész számokat kéne kapni. Köszönöm. Segitetek?


márc. 28. 07:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy a segítség szó nem azt jelenti, hogy vki oldja meg helyetted.

Ennek tükrében kérdezném: hol akadtál el?

márc. 28. 08:20
 2/4 anonim ***** válasza:

A parabolának van egy olyan tulajdonsága, hogy ha a (nem a szimmetriatengellyel párhuzamos) egyenes 1 pontban metszi a parabolát, akkor érinti.


Hogy milyen alakban keressük az egyenest, azt többféleképpen fel lehet írni; mivel az egyenes biztosan nem függőleges állású, ezért


y = m*x + b


alakban kereshetjük, ahol m és b megfelelően rögzített valós számok. Mivel az egyenes átmegy a (3;2) ponton, ezért:


2 = m*3 + b, ezt b-re rendezve a


2-3m = b összefüggést kapjuk, tehát az egyenest


y = m*x + 2 - 3m alakban keressük.


Ha metszéspontot keresünk, akkor az egyenleteket egyenletrendszerbe foglaljuk;


y = x^2 - 2 }

y = m*x + 2 - 3m }


Itt nem az a kérdés, hogy mik a metszéspontok, hanem az, hogy az m helyére milyen számot írjunk annak érdekében, hogy PONTOSAN 1 metszéspontjuk legyen. Tehát az m paraméterként viselkedik (egyébként a b is, csak az függ az m-től is).


Ha y helyére behelyettesítünk:


x^2 - 2 = m*x + 2 - 3m


Ez pedig egy egyismeretlenes másodfokú paraméteres egyenlet, amelyben az m-et kell úgy megválasztanunk, hogy egyetlen megoldása legyen. Ehhez elég a diszkriminánst vizsgálni.


Ha tudsz deriválni, akkor kicsit egyszerűbb a történet.

márc. 28. 08:33
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát ebből egész szám sehogy sem lesz. A megoldás tele lesz √5-tel…

Ráadasául mivel másodfokú egyenletre vezet a megoldás, ezért sejthető, hogy két egyenes is meg fog felelni a feltételeknek, tehát a válasznak nem egy, hanem két egyenletet is tartalmaznia kell.

márc. 28. 09:56
 4/4 anonim ***** válasza:
márc. 28. 14:24