P ponton átmenő erintesi egyenes egyenlete?


Ha adott k kor egyenlete:

(X-4)^2+(y-2)^2=36, akkor határozzuk meg a P(4;8) ponton átmenő erintesi egyenes egyenletet.


Használjuk az egyenes meredeksegi egyenletet.



Nah itt ezt nem értem:


e: Y-2=m(x-4)


Itt miért nem szerepel b változó az egyenletben?

Mert ugye így néz ki az alap egyenlet:

y=mx+b


De e egyenes egyenleteben nincs b változó.


Miért??


2021. dec. 12. 22:33
 1/4 A kérdező kommentje:

Bocs elírtam.


Az e egyenes egyenlete:

y-8=m(x-4).


De b változó hol van?

2021. dec. 12. 22:44
 2/4 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, de a többi részt is leírhattad volna, abból talán kiderült volna.


Az adott egyenest y=mx+b alakban keressük (már ha helyzete nem függőleges), itt x=4 és y=8, tehát


8 = m*4 + b, ezt rendezzük b-re:


8 - m*4 = b, ezt beírjuk az eredeti egyenletben b helyére:


y = m*x + 8 - 4*m, rendezés után


y-8 = m*(x-4)


Ez a nyitja annak, hogy miért nincs b.


Egyébként nem tudom, hogy a feladat írta-e el vagy te, de az általad felírt egyenes egyenlete a kör középpontján megy át, nem pedig az érintési ponton.

2021. dec. 12. 22:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Közben már látom, hogy javítottad magad.
2021. dec. 12. 22:48
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha pedig az eltolási transzformációból akarunk kiindulni, akkor tudjuk, hogy bármelyik lineáris függvényre található y=m*x alakú lineáris függvény, amiről tudjuk, hogy a (0;0) ponton megy át. Ha azt akarjuk, hogy az ilyen alakú egyenes a (4;8) ponton menjen keresztül, akkor az eltolásnál tanultak szerint fel tudjuk írni y-8=m*(x-4) alakban. De úgy is gondolkozhatsz, hogy „négyet jobbra, nyolcat fel” toljuk a (0;0) pontot, tehát a függvényből y=m*(x-4)+8 lesz belőle, amiből ha kivonod a 8-at, akkor kapod az eredetit.
2021. dec. 12. 22:53