Ezt milyen módszerrel lehet megoldani?


Egy háromszög C csúcsából induló belső szögfelező az AB oldalt a D

pontban metszi. Mekkorák a háromszög oldalai, ha AD = 15, DB = 20 és CD = fc = 12 √ 2??



tegnap 09:05
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás:


-A szögfelezőtétel alapján meg tudod adni a két ismeretlen oldal arányát. (15x és 20x, de meg lehet kisebb számokkal is adni, 3x és 4x, arra kell ügyelned, hogy a 15x a 15-ös oldalt tartalmazó kisebb háromszögbe kell, hogy kerüljön).


-A két kisebb háromszögre fel tudsz írni egy-egy koszinusztételt úgy, hogy a felhasznált szögek D-nél vannak (az egyik y, a másik 180°-y), ezzel egy kétismeretlenes egyenletrendszert kapsz, amiben a koszinuszfüggvény tulajdonságait felhasználva a koszinuszos tagok kiejthetőek, így egy szimpla másodfokú egyenlet marad.


Ha nem tanultál trigonometriát, akkor ezzel nem tudod megoldani. Biztosan van valami elemibb megoldás is, hirtelen nekem ennyi ugrott be.


Hányadikos feladat, egyébként?

tegnap 09:21
 2/7 A kérdező kommentje:
11-es vagyok, matek fakt.
tegnap 12:26
 3/7 anonim ***** válasza:
Amit leírtam, az alapján meg tudod oldani?
tegnap 13:58
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem igazán látom még át
tegnap 14:07
 5/7 A kérdező kommentje:

Oké, azt hiszem megvan, lehagytam egy négyzetet.....


Szóval koszinusz tételt felírva:


15x^2=15^2+(12√ 2)^2-2*15*12√2 *cos y


20x^2=20^2+(12√ 2)^2-2*20*12√2 * cos y-180



Ebből:

15x^2=513-360√2

20x^2=688 -480√2


Majd összeadom őket


35x^2=13,07 Itt ezt a 13,07-et kerekítsem 13-ra vagy jó ez így?


És nullára red, megoldóképlet

és x1 az negatív ami nem lehet x2 az 0,611


És ezzel csak beszorzom, hogy 15*0,611 meg 20*0,611 és akkor ennyi lenne az oldalak nagysága


Jó ez így? Előre is nagyon köszönöm!

tegnap 14:37
 6/7 A kérdező kommentje:
Egyébként egészen pontosan a cos tagok miért eshetnek ki?
tegnap 14:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, hogy a te levezetésedben hova tűntek a koszinuszok. Valamint az egyenletek bal oldalát sem jól írtad fel.


Van egy olyan azonosságunk, hogy cos(180°-y)=-cos(y), tehát a második egyenletben elő tudjuk hozni a sima koszinuszt, majd (a korábban tanultak alapján) az egyenleteket a megfelelő számokkal szorozva elérhető, hogy ugyanannyi, de ellentétes előjelű koszinusz legyen a két egyenletben, így az egyenleteket összeadva a koszinusz el tud tűnni, és csak az x marad az ismeretlen.

tegnap 15:51