Segítenél a matek házimban?


Nem értem miről van szó:/


Esetleg ha leírnátok a megoldási menetet is megköszönném:)


Apa 4 és fél óra alatt ássa fel a kertet egyedül. Ha Peti segít neki, 2 óra 42 perc alatt végeznek. Mennyi idő alatt ássa fel a kertet egyedül Peti?


2010. nov. 9. 16:31
 1/6 anonim válasza:
Peti 405 perc alatt végez. Szerintem... De ilyet nem tanultunk az iskolában, szal nem biztos.
2010. nov. 9. 17:01
 2/6 anonim válasza:

Én így írtam fel:

Apa Együtt Peti

270perc....1kert 162perc..1k x perc..1k

1p.. 1/270kert 1p.. 1/162k

x p.. x/270k x p.. x/162k

2010. nov. 9. 17:06
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Apa: 4,30 ó azaz 270 perc alatt ássa a kertet

Peti X idő alatt


1 perc alatt APA: 1/270 végez

a fiú pedig : 1/X végez


x idő alatt

APA: 162/270

FIÚ: 162/X


egyenlet: 162/270 + 162/X = 1 /x270

43740+162X = 270X / - 162X

43740= 108 X / : 108

405=X

2010. nov. 9. 17:09
 4/6 anonim válasza:

Ebből egy egyenletet írtam fel:

x/162-x/270=1 /.810=>ez a 162és270 legkis köz többszöröse 5.x-3.x=810

2x=810

x=405

Peti

x perc....1kert

szóval peti 405 perc alatt végez 1 kerttel

2010. nov. 9. 17:10
 5/6 anonim válasza:

Nekem is 405 perc jön ki.

úgy számolom:

x: apa egységnyi munkája (m2/perc)

y: peti egységnyi munkája (m2/perc)

270*x=a kert és (x+y)*162=a kert

tehát 270x=162x+162y /-162x:

108x=162y tehát: 108/162x=y

leegyszerűsítem a törtet: 2/3x=y

kiindulva a 270*x=a kert egyenletből x-et átírom a kert függvényében: x=a kert/270

ezt behelyettesítem az y=2/3x egyenletbe:

y= 2/3*a kert/270 tehát y= a kert/405

tehát 405 perc alatt végezne peti, ami ugye 6ó 45p.

2010. nov. 9. 17:21
 6/6 anonim ***** válasza:

A képleteket úgysem érted meg, próbálkozz ezzel.


Tegyük fel, hogy 2700 ásónyomás kell a kert felásásához

Apa egyedül 270 perc alatt végez, ez tehát 10 ásás percenként

Ketten ásnak 162 percig, ezalatt apa ás 1620-at, Peti tehát a maradék 1080-at. Az 1620 pontosan másfélszerese az 1080-nak. Apa tehát másfélszer gyorsabban képes ásni, így petinek másfélszer több időre van szüksége egyedül, mint apának.

Peti tehát 405 perc, azaz 6 óra 45 perc alatt ásná fel a kertet.

2010. nov. 9. 17:23