Hogyan kell megoldani ezt a kémia feladatot?


Egy szén-monoxidból (CO) és egy szén-dioxidból (CO2) álló standard állapotú gázelegy térfogata 12,55 dm3,tömege 18 g.Számítsd ki a térfogat és tömegszázalékát!



Azt tudom,hogy a standard állapot:

P=0,1MPa

T=25°C

V=24,5dm3/mol


A képletet is tudom.A térfogat és a tömegszázalék képlete is ez:

oldott anyag tömege / oldat tömege * 100

De melyik az oldott anyag és hogy számoljuk ki a tömegét,illetve mi az oldat és hogy kapjuk meg a tömegét?


Valaki elmagyarázná?


2010. nov. 9. 16:27
 1/1 anonim ***** válasza:

12,55 dm^3 gázelegyed van.

Ha 1 mol gáz --> 24,5 dm^3, akkor

X mol gáz <-- 12,55 dm^3

X=(12,55*1)/24,5=0,5122 mol

Szóval van y mol CO és 0,5122-y mol CO2 a gázelegyben.

Moláris tömegek:

CO=12+16=28g/mol

CO2=12+32=44g/mol

Tehát y mol CO tömege 28y, 0,5122-y mol CO2-é pedig 44(0,5122-y)

28y+44(0,5122-y)=18

28y+22,5368-44y=18

16y=4,5368

y=0,284 mol. Tehát ennyi mol CO volt a gázelegyben. Ebből ki tudod számolni, h mennyi CO2 volt benne. A két molszámot összeadod, az a 100%, így ki tudod számolni a mol%-ot. Tömeg%-nál értelem szerűen meg tömegbe váltod át, és úgy veszed a 18g-ot 100%-nak.

Tf%-nál csak annyival több a dolgod, hogy vissza kell váltani a molokat dm^3re.

2010. nov. 9. 21:44