Fizika , forgómozgások segítség ?

Egy csigán átvetett fonál két végére egy m1=2kg és egy m2=3kg tömegű testet akasztunk. A csiga tömege 10kg, sugara 0,25m. Mekkora gyorsulással mozognak az egyes testek és mekkora a csiga szöggyorsulása , ha a kötél nem csúszik meg a csigán? Válaszokat előre is köszönöm <3

tegnapelőtt 10:58
 1/2 krwkco ***** válasza:

Fel kell tételeznünk, hogy a csiga egy állandó vastagságú henger. A könyvedben vagy a négyjegyű függvénytáblában levő képletből ki tudod számolni a tehetetlenségi nyomatékát.

Az ismeretlen lehet pl. a csiga szöggyorsulása. Az ehhez szükséges erő szintén kiszámolható.

A szöggyorsulásból következik a súlyok gyorsulása. A három test mozgatásához szükséges erő összegződik és egyenlő a rendszerre ható eredő erővel.

tegnapelőtt 15:19
 2/2 anonim ***** válasza:

Három plusz egy egyenlet kell itt: a két test mozgásegyenlete, valamint

a csiga "forgásegyenlete" vagy a tömegközéppont, vagy a momentámcentrum körül. Ez esetben a csiga középpontja körül:

M=teta*béta

ahol M a forgatónyomatékok összege, teta a tehetetlenségi nyomaték, béta a szöggyorsulás.

A csigát a két kötélerő forgatja:

(1) K2*r-K1*r=teta*béta,

azaz K2*0,25-K1*0,25=1/2*10*0,25^2*béta

A két test mozgásegyenlete:

(2) m1a=K1-m1g azaz 2a=K1-20

(3) m2a=m2g-K2 azaz 3a=30-K2

és a plusz egyenlet:

(4) a=r*béta azaz a=0,25*béta


Az első három egyenletet összeadva kiesik K1 és K2, marad 'a' és béta.

Ide az 'a' helyére beírod a 0,25*béta szorzatot, és ekkor a béta kiszámolható.

tegnap 08:56