Pillanatnyi sebességet hogy kell számolni?


Robogó kerekei egymástól 110cm re vannak. A robogó két kereke egy buckán 0.2s eltéréssel ment át.


hány m/s a robogó pillanatnyi sebessége?

mennyit mutathatott a sebesség mérő óra?

aki tud segíteni azt nagyon köszi



#pillanatnyi sebesség
nov. 9. 20:05
 1/2 anonim ***** válasza:
40%

Ugye, biztos arra gondolnak*, hogy Δs = 110 cm = 1,1 m utat tett meg Δt = 0,2 s alatt. Innen

v = Δs/Δt = 5,5 m/s.

A sebességmérőórának is nagyjából ennyit kellene mutatnia (de lehet, hogy direkt úgy programozzák vagy állítják be, hogy 4-5%-kal többet mutasson, a „biztonság kedvéért”), viszont ritkán szokott rajta m/s skála lenni, inkább a km/h-t vagy a mph-t preferálják. Szóval, biztos arra gondolnak hogy fejezd ki a fenti sebességet km/h-ban vagy mph-ban. Ehhez kiguglizod például, hogy 1 mph = 0,44704 m/s,

a fenti sebesség ennek 5,5/0,44704-szerese, tehát körülbelül

12,3 mph. Például ennyit mutathatott a robogó sebességmérőórája.

Ez alapján ki tudod számolni, hogy hány km/h-t mutatott volna?



*A 110 cm a kerekek átmérőjével összemérhető, ha valóban ennyi volt a kerekek távolsága, akkor az utat érő pontjaik távolsága, azaz a megtett út is, egy kerékátmérőnyivel több ennél. Szóval ha d = 110 cm, és a kerekek átmérője D, akkor helyesen

v = Δs/Δt = (d + D)/Δt,

ami például egy tipkus, 35 cm-es kerékátmérő esetén 7,25 m/s-os végeredményt ad. No mindegy, szerintem akik ezeket a sületlen feladatokat adják, azok nem igazán gondolják végig, hogy mennyire értelmes az a közelítés, aminek az alkalmazását elvárják, ami pedig elég súlyos elvi hiba, és szerintem nem kéne rászoktatni a diákokat… Jobb tudni, ha nem tudunk valamit.

nov. 9. 20:46
 2/2 krwkco ***** válasza:

"az utat érő pontjaik távolsága, azaz a megtett út is, egy kerékátmérőnyivel több ennél."

Valóban precízebb lett volna egy olyan fogalmazás a kérdésben, hogy a tengelytáv 110 cm. Ugyanis a kerekeknek itt annyi szerepe van, hogy jelzést adnak, amikor egy-egy tengely a bucka csúcspontja fölött van.

nov. 9. 22:14