Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Sozozat határértékének megadás...

Sozozat határértékének megadása, küszöbindex meghatározása, hogyan?

Figyelt kérdés

A feladat az lenne, hogy határozzuk meg a 1+(-1)^n*n^(-2).

Jól sejtem, hogy ez nem lehetséges?

(-1)^n miatt nem monoton a sorozat, ezért nem is konvergens. De ha nem konvergens, akkor hatáertéke sincs, tehát nincs is küszöbindexe.

Ergo a feladatnak az a megoldása, hogy nincs megoldas? Jól sejtem?



ma 07:59
 1/4 anonim ***** válasza:

Rosszul sejted. Ez a sorozat konvergens, határértéke 1.

Azért konvergens, mert a n^(-2)=1/n^2 határértéke 0.


A konvergenciának nem feltétele a monotonitás.

ma 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Az 1/n² az világos.

Hogyan vezetem le, hogy ennek és a (-1)^n nem szorzatának mi a határértéke?

ma 08:43
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem kevered a fogalmakat. Attól, hogy a sorozat nem monoton, lehet konvergens, tipikus példa erre a sin(n)/n sorozat, ami össze-vissza ugrál, mégis konvergál a 0-hoz.


Az egyik lehetséges megközelítés, hogy a sorozatot két részsorozatra bontod;


a(n) =

{ 1 + 1/2^n, ha n páros

{ 1 - 1/2^n, ha n páratlan


Látható, hogy bármelyik részét nézzük a sorozatnak, 1-hez fog tartani, tehát a határérték 1 lesz. Ennek ismeretében a küszöbszámot már nem olyan nehéz meghatározni;


| 1 - (1 + (-1)^n/n^2) | < Epszilon, vagyis

| -(-1)^n/n^2) | < E, algebrailag megvizsgálva az abszolút értéket ezt kapjuk:

1/n^2 < E, innen gyök(1/E) < n adódik, tehát küszöbszámnak az N = [gyök(1/E)] + 1 jó lesz, ahol a [] az alsó egészrészt jelenti.

ma 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#2

Ez azt jelenti, hogy az 1/n^2-t egyszer hozzáadod 1-hez, egyszer kivonod belőle.

ma 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!