Milyen számjegyre végződik az alábbi szám? miért?

(3214^321)+(259^443) milyen számjegyre végződik?

2024. aug. 16. 19:37
 1/5 anonim ***** válasza:

3-asra


hatványozás ciklikus törvényei miatt

2024. aug. 16. 19:41
 2/5 A kérdező kommentje:
Pontosabban le tudnád írni, hogy hogyan jött ki a 3? meg szeretném érteni. köszönöm
2024. aug. 16. 19:51
 3/5 anonim ***** válasza:
Megnézed, mire végződnek a 4 hatványai, megnézed, mire végződnek 9 hatványai. Látni fogod, hogy ezek ciklikusak, innen adódik a két tag utolsó számjegye, ezeket már csak össze kell adni
2024. aug. 16. 19:54
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó számjegyet mindig a jegyek tényezőinek utolsó számjegyeinek szorzásától függ, összeadásnál szintén. Akár azt is kérdezhetnék, hogy mi a 4^321 + 9^443 utolsó számjegye.


Ha elkezded megnézni;


4^1 = 4,

4^2 = 16

4^3 = 64, innentől pedig a 4-6-4-6-4-... végződés ismétlődni fog. Azt tudjuk elmondani általánosan, hogy ha a kitevő páratlan, akkor a hatvány 4-re végződik, ha páros, akkor 6-ra. Mivel 4^321 van, ahol a 321 páratlan, ezért a hatvány utolsó számjegye 4 lesz. Ugyanez igaz persze a 3214^321 esetén is. Ellenőrzés:


[link]


A másik hatványnál hasonlóan.


Ha megvannak az utolsó számjegyek, akkor csak összeadod őket, és az eredmény utolsó számjegyét kell venned.


[link]

2024. aug. 16. 20:13
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm, így már értem
2024. aug. 16. 20:15