Melyek azok a pozitív x egész számok, amelyekre igaz [x;12]=108?


2024. aug. 16. 18:37
 1/7 anonim ***** válasza:
Fapados megoldás: írd fel 108 osztóit, ezután nézd meg, melyik alkot olyan párt a 12-vel, amelyikre igaz, hogy a legkisebb közös többszörösük a 108.
2024. aug. 16. 18:49
 2/7 anonim ***** válasza:
48%

12=2^2*3

108=2^2*3^3


x=108

2024. aug. 16. 18:50
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

#2, igen, ezzel sikerült megtalálnod a legtriviálisabb megoldást...


Induljunk ki a prímtényezős felbontásokból, amit #2 felírt. Azt tanultuk, hogy a legkisebb közös többszöröst a számok prímtényezőiből úgy tudjuk kiolvasni, hogy minden előforduló prímtényezőt a legnagyobb hatványon össze kell szoroznunk.


Ahhoz, hogy a szorzat tartalmazni tudja a 108 3^3-ját, ahhoz az kell, hogy a másik szám prímtényezős felbontása tartalmazza a 3^3-nt, más lehetőségünk nincs.

A 2^2 viszont már megtalálható a 12 prímtényezős felbontásában, ezért arra kell figyelnünk, hogy a másik szám prímtényezői között ne legyen 2-nél több 2-es, tehát a lehetséges darabszám: 0, 1, 2.

Más prímszám hatványát sem tartalmazhatja a másik szám, mert akkor az a legkisebb közös többszörösben is megjelenne.


Tehát a lehetséges megoldások x-re:


2^0 * 3^3 = 27

2^1 * 3^3 = 54

2^2 * 3^3 = 108

2024. aug. 16. 19:13
 4/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget
2024. aug. 16. 19:34
 5/7 anonim válasza:
ezt a feladatot, hogy kell értelmezni? mi a lényege?
2024. aug. 19. 10:57
 6/7 anonim válasza:
itt a 2^2*3 nem megoldás?
2024. aug. 19. 11:03
 7/7 anonim ***** válasza:

A szögletes zárójel a legkisebb közös többszöröst jelöli, vagyis azt a legkisebb pozitív egész számot, amelyre igaz, hogy a 12-nek és az x-nek egész számú többszöröse.


Az általad hozott szám nem megoldás, mivel az a 12, és [12;12]=12.

2024. aug. 19. 11:06