2010. okt. 31. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Általában van benne legalább egy ismeretlen. Mondjuk x. Őt akarod kiszámolni. Ezért addig rendezgeted a dolgokat, míg az nem lesz az egyenlőségből (neadjisten egyenlőtlenségből), hogy "x=valami".


Még valami konkrét kérdés?

2010. okt. 31. 13:15
 2/5 A kérdező kommentje:
pl. ezt hoyg kell megoldani? -3x-15=7-5x ?
2010. okt. 31. 13:18
 3/5 anonim ***** válasza:

-3x-15=7-5x

az egyik oldalon van -5x.

ezt el akarjuk tüntetni arról az oldalról.

ezt csak úgy tudjuk megtenni, hogy mindkét oldalhoz hozzáadunk 5x-et.

a másik oldalon lévő x-es tagon fog ez változtatni, így:

-3x+5x=2x tehát a -3x-ből 2x lesz, a -15 és a 7 marad ahogy volt, ekkor így állunk:


2x-15=7


Most az kell, hogy a bal oldalon csak x-es tag maradjon, mert azt akarjuk végül kifejezni.

Ezért mindkét oldalhoz hozzáadunk 15-öt, hogy eltűnjön a -15.


Ekkor 2x=22


Már csak le kell osztani az egészet 2-vel, mert 2x volt, de mi csak az 1 x értékét keressük.


x=11


Így megvan? :)

2010. okt. 31. 14:18
 4/5 A kérdező kommentje:
ige megvan:) jaj nagyon köszi:)
2010. okt. 31. 14:30
 5/5 LollipopGirl válasza:

Szia!

Hogyha tanuljátok az egyenleteket, akkor 2 biztos módszert is megtanulsz az egyenletek megoldására: grafikus és mérleg elv. A mérleg elv annyit takar, hogy mindkét oldalon tartani kell az egyensúlyt. Hogyha az egyik oldalból elveszel pl. 2x-et akkor a másikból is el kell, különben nem marad meg az egyenlőség.

A grafikus módszer, már a függvények alkalmazása, szóval nehezebb. Legegyszerűbb, és gyorsabb a fent írt mérleg elv.

2010. nov. 8. 21:17