Ebben a törtben miért változik az előjel?


Tehát azt értem,hogy a -1-et fel lehet úgy írni,hogy x2-y2/x2-y2

De amikor kivonunk x2-y2-et akkor a számlálóban 4x^2-x2+y2 lesz.

Miért lesz plusz előjelű az y2?


[link]



2024. jún. 13. 23:32
 1/4 anonim ***** válasza:
Pont azért, amiért az x^2 is mínusz előjelű lett. Vedd úgy, hogy az egész x2-y2/x2-y2 egy mínusz. És ha mínuszból pluszt csinálunk, ami a 4x^2-x2+y2 is, akkor minden ami benne volt az adott mínuszban, felcserélődik. Mínuszból plusz, pluszból mínusz.
2024. jún. 14. 00:06
 2/4 A kérdező kommentje:
Sajnos még nem igazán értem.Meg azt se,hogy az egyik nevezőből miért tűnik el az x2-y2.Mert közös a nevező? És egy törtként fel lehet írni? Az előjelnél olyan mintha zárójel lenne,azért kell úgy venni,hogy az egész egy mínusz?
2024. jún. 14. 00:45
 3/4 anonim ***** válasza:

"Meg azt se,hogy az egyik nevezőből miért tűnik el az x2-y2."


Nem "eltűnik", hanem annak idején (úgy 5. osztály környékén) azt tanultátok, hogy ha törtek közös nevezőn vannak, és összeadjuk/kivonjuk őket, akkor a számlálón végezzük el a műveleteket, a nevező pedig változatlan marad.


Például:


3/7 - 2/7 = (3-2)/7 = 1/7


Ebben az esetben is ugyanaz a helyzet.


"Az előjelnél olyan mintha zárójel lenne,azért kell úgy venni,hogy az egész egy mínusz?"


Ez gyakorlatilag teljesen így van. Levezetve:


... = [4x2 - (x2-y2)] / [x2-y2]


A szögletes zárójel csak azért van, hogy jobban lássuk, ki tartozik a számlálóba és a nevezőbe.


Ha itt felbontod a zárójelet, akkor azt kapod, mint ami a linkelt képen van.

2024. jún. 14. 01:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben,köszönöm.
2024. jún. 14. 03:46