Milyen térfogat arányban kell összenteni 4,00-es és 3,00-as ph-jú oldatokat ahhoz, hogy az új oldat ph=3,27-es legyen?

2024. máj. 29. 21:25
 1/5 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el?
2024. máj. 29. 23:40
 2/5 A kérdező kommentje:
Csak az elindulásban szeretnék segítséget kérni.
2024. máj. 30. 12:57
 3/5 anonim ***** válasza:
Elsőnek kiszámolnám a [H+] koncentrációkat. Vagyis pH=4-->c1=10^-4 mol/dm3. Ugyanezt a ph=3-ra is, ott c2=10^-3 mol/dm3. Végül ph=3,27-->c3=5,37*10^-4. Erre pedig felírnék egy egyenletet, hogy x*10^-4+(1-x)*10^-3=5,37*10^-4. Láthatod, hogy 1 liter oldatra van felírva (1-x), viszont mivel koncentráció mennyiségek szorzótényezője az x a tagokban, egyből térfogatértékeket fogsz kapni. Itt leosztva a kisebbikkel kapod, hogy 1:1,0576-hoz, vagyis 1L 10^-3 mol/dm3 hez kell önteni 1.0576L 10^-4mol/dm3-est. Így 2 L oldatot fogsz kapni...de le tudod ellenőrizni, nekem így pH=3.25 jött ki, ez valószínűleg a kerekítésekből fakadó hiba.
2024. máj. 30. 15:29
 4/5 anonim ***** válasza:
A jobb oldalon az egyenletben nem írtam ki, de ott szorozva van 1 dm3-el, így jön ki ott a mól, mint dimenzó.
2024. máj. 30. 15:32
 5/5 anonim ***** válasza:
Hígítási keverési egyenlettel oldanám meg.
2024. jún. 6. 09:03