Legyen szíves a kedves válaszoló vezesse le, mivel megszeretném érteni, akár szájbarágósan.
Nagyon szépen köszönöm!
#fizika #Moór Ágnes 755
jan. 29. 18:58
1/1 anonim válasza:
A kocka élhossza: x=10 cm
Az élhosszúság növekedése, ha a hőmérséklet 0°C-ról 50°C-ra növekszik (ΔT=50−0=50°C):
Δx=α·x·ΔT=2,4·10⁻⁵·100·50=0,12 mm
Arra kell figyelni, hogy a kocka a hőtágulás folyamán mindegyik irányban nagyobb lesz.
A kocka felülete 0°C-on: A1=6x²
A kocka felülete 50°C-on: A2=6·(x+Δx)²
A kettő különbsége a felület növekedés mértéke:
ΔA=A2−A1=6·(x+Δx)²−6x²=6x²+12x·Δx+Δx²−6x²=12x·Δx+Δx²=Δx·(12x+Δx)
ΔA=0,12·(12·100+0,12)=144,0144≈144 mm²
A kocka térfogata 0°C-on: V1=x³
A kocka térfogata 50°C-on: V2=(x+Δx)³
A kettő különbsége a térfogat növekedés mértéke:
ΔV=V2−V1=(x+Δx)³−x³=(10+0,012)³−10³=3,6043≈3,6 cm³