Ha ismerem egy háromszög egyik szögét és két oldalának hosszát akkor hogyan tudom meg h milyen hosszú a harmadik oldal?

Hogyan lehet ezt kiszámolni szerkesztés nélkül?

2024. máj. 26. 16:11
 1/5 anonim ***** válasza:
81%

Ha a két oldal által bezárt szöget ismered, akkor koszinusztétellel [1], ha nem, akkor ezt a szöget ki tudod találni a szinusztételből [2] és abból, hogy a három szög összege π.


Persze lehet, hogy van valami közvetlenebb út a második esetben, de talán megteszi...


[1] [link] hu.wikipedia.org/wiki/Koszinusztétel

[2] [link] hu.wikipedia.org/wiki/Szinusztétel

2024. máj. 26. 16:23
 2/5 EagleHUN ***** válasza:
71%

A kiindulási alap itt is a pitagorasz tétel csak a szögfüggvényekkel kell kiegészíteni. Illetve a háromszög típusa is meghatározza mit tudsz használni a számításnál.


Az alábbi oldalon elég sok részlete benne van milyen típusú háromszögnél mit lehet alkalmazni.

[link]


A jobb oldali csúszkát húzd le kb a feléig, eddig a címszóig:

"A háromszög kerülete és további képletek:"

Ennek a résznek az aljánál van 3 képlet a, b, c -re melyek egyenlőek és egy gyök vonásos képlet van ott.

2024. máj. 26. 16:26
 3/5 anonim ***** válasza:
81%

Hát… Belegondolva valszeg akkor is jobban jár a koszinusztétellel, ha nem a két oldal által bezárt szög van megadva, nem olyan ronda átrendezni:

[link] WA input: solve c^2 = a^2 + b^2 - 2*a*b*cos(γ) for a

--> a = b*cos(γ) – gyök(c^2 + (b^2 – 1)*(cos(γ))^2).


Illetve ha a két oldal által bezárt szög adott, akkor meg az, amit a linkeken is látsz:

c = gyök(a^2 + b^2 – 2*a*b*cos(γ)).


(Ugye itt a, b és c a háromszög oldalai, γ pedig a c-vel szemközti szög.)

2024. máj. 26. 18:20
 4/5 anonim ***** válasza:
71%

Ja, csak másodfokú, így a gyökjel elé ± kellett volna, és ellenőrizni kell, hogy melyik az értelmes eredmény…

a = b*cos(γ) ± gyök(c^2 + (b^2 – 1)*(cos(γ))^2).


Szerintem én inkább feladom erre a hétre…


(((Illetve most is az angol Wikipédiát kellett volna linkelni:

[link] enwp.org/Law_of_cosines#Use_in_solving_triangles )))

2024. máj. 26. 18:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hozzáértő válaszokat
2024. máj. 27. 07:28