Adott a p=(-3)^(2n+1)*(-2)^(4m+3)*(-1)^(n^2+7n)*(-321)^(n^2+m^2+n+m) szám, ahol m,n természtes számok. Vezesd le milyen lesz a p szám előjele?

2024. máj. 13. 21:34
 1/6 anonim ***** válasza:
ha jól látom, ez csak n függvényében változik
2024. máj. 13. 21:44
 2/6 anonim ***** válasza:

Mivel ez egy szorzat, ezért az előjelet csak a tagok előjele befolyásolja, így ennek a kifejezésnek az előjele ugyanaz, mint annak, amit úgy kapunk, hogy az alapokat –1-re cseréljük:

(–1)^(2*n + 1)*(–1)^(4*m + 3)*(–1)^(n^2 + 7*n)*(–1)^(n^2 + m^2 + n + m).

Ebből az első két tényezőt elhagyhatjuk, mert mindkettőben páratlanadik hatványon szerepel a (–1), így a kettő szorzata (–1)*(–1) = 1 lesz, az utolsó két tényezőre pedig alkalmazhatjuk az azonos alapokról szóló azonosságát a hatványozásnak, így az marad, hogy

(–1)^(2*n^2 + m^2 + 8*n + m),

ahol a kitevőben az n-es tagok összege páros hatványon szerepel, így elhagyhatjuk, és már csak a

(–1)^(m^2 + m)

előjelét kell vizsgálnunk, de ugye ha m páros, akkor ez pozitív lesz, és ha m páratlan, akkor is, mert akkor m^2 is páratlan lesz, és két páratlan szám összege páros.

2024. máj. 13. 21:48
 3/6 anonim ***** válasza:

Kicsit más megközelítésben;


Az első két tényező szorzata mindenképp pozitív lesz, ahogy már írták.


A harmadik tényező kitevőjében ezt az átalakítást tudjuk meglépni:


n^2+7n = n*(n+7)


Azt látjuk, hogy ebben az esetben mindig egy egész számot szorzunk egy nála 7-tel nagyobb számmal. Ezen számok közül az egyik biztosan páros lesz, tehát a szorzat értéke biztosan páros, így a hatvány előjele pozitív lesz.


Az utolsónál is tudjuk ezt a taktikát követni;


n^2+n = n*(n+1), itt is az egyik biztosan páros,


m^2+m = m*(m+1), itt is.


Páros + páros = páros, tehát a kitevő előjele biztosan páros, így a hatvány előjele pozitív.


Tehát a szorzások elvégzése után az előjel mindenképp pozitív lesz.

2024. máj. 13. 21:55
 4/6 krwkco ***** válasza:

Azt kell nézni, hogy a kitevők párosak vagy páratlanok:

(2n+1) - páratlan

(4m+3) - páratlan

(n^2+7n) - páros

(n^2+n) - páros

(m^2+m) - páros

2024. máj. 13. 21:55
 5/6 anonim ***** válasza:

Kedves 4!

Nem minden esetben van úgy, ahogy írod...

2024. máj. 14. 06:34
 6/6 anonim ***** válasza:
Ma 06:34, és ez mennyivel visz bárkit előrébb a feladat megoldásában vagy jobb megértérsében? Vagy legalábbis jelen esetben úgy látom, hogy lényegét tekintve minden korábbi válaszadó azt csinálta, amit 4 (tegnap 21:55) írt különféle részletességgel kifejtve. Ha meg csak általánosságban írod, akkor pedig ez bárki másra is ugyanígy igaz, és gyanús, hogy ezzel a válaszadó is tisztában van.
2024. máj. 14. 06:45