Hogyan kell felírni az egyenletet/ egyenletrendszert ehhez a feladathoz?

Egy fiú vett két madarat. Egy ideig tartotta őket, majd eladta egyforma áron. Az egyiken 20%-ot nyert a másikon 20%-ot veszített, és így összesen 10 fabadkával kapott kevesebbet értük, mint amennyiért vette őket. Mennyiért adta és vette a madarakat?

2024. máj. 8. 00:59
 1/2 anonim ***** válasza:
91%

Jelölje x azt, amennyiért eladta a madarakat, ekkor az egyiket x/1,2, a másikat x/0,8 fabatkáért vette.


Erre már fel tudunk írni egy egyenletet:


2x = x/1,2 + x/0,8 - 10, ennek megoldása x=120, tehát a madarakat 120-ért adta el, ekkor az egyikért 120/1,2 = 100, a másikért 120/0,8 = 150 fabatkát adott, amikor megvette őket.

2024. máj. 8. 01:09
 2/2 krwkco ***** válasza:

"Hogyan kell felírni az egyenletet/ egyenletrendszert ehhez a feladathoz?"

Ha nem akarsz shortcut-okat, rövidítő okoskodásokat keresni, akkor a szöveges feladatokat részmondatokra bontással lehet egyenletté alakítani. Így kisebb a hibázás lehetősége. Szigorúan ragaszkodva ehhez az elvhez:

"Egy fiú vett két madarat."

Az áruk x és y.

"Egy ideig tartotta őket, majd eladta egyforma áron."

Az egyforma ár: z.

"Az egyiken 20%-ot nyert a másikon 20%-ot veszített,"

z=1,2*x z=0,8*y

" és így összesen 10 fabadkával kapott kevesebbet értük, mint amennyiért vette őket."

x+y-10=2*z

"Mennyiért adta és vette a madarakat?"

x?, y?, z?

2024. máj. 8. 10:35