Hányféleképpen színezhetjük egy kocka lapjait 6 különböző színnel, ha a forgatással egymásba átvihető eseteket nem különböztetjük meg?


ápr. 30. 18:14
 1/5 anonim ***** válasza:
5*3! -féleképpen.
ápr. 30. 20:28
 2/5 A kérdező kommentje:
Le tudnád vezetni?
ápr. 30. 20:32
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Legyen 6 fix szín: piros, sárga, zöld, kék, lila, barna.


Fessük be valamelyik lapját pirosra. Az biztos, hogy minden színezésben előfordul a piros szín, ezért a színezéseket úgy szedjük össze, hogy ez a piros egy kitüntetett oldallap legyen, például az, amelyik érintkezik az asztallappal. Így már csak a többi lap színére kell koncentrálni.


A pirossal szemközti lapot 5-féleképpen tudjuk befesteni.


A maradék négy lap egy kört alkot, tehát a megmaradt négy színt ciklikusan permutáljuk, ezt (4-1)! = 3!-féleképpen tudjuk megtenni.


Innen jön az 5*3! megoldásként.

ápr. 30. 22:03
 4/5 steven95 ***** válasza:
100%

Vaaaaagy:

6 lap, 6 féle szín. Ha nem számít a forgatás akkor 6!

Most pedig összeszámoljuk hogy egyetlen színezésnek hány különböző forgatása lehet: a piros oldalt 6 helyre forgathatjuk, utána a piros lapra merőleges tengely körül, 4-féle képpen forgathatjuk el a kockát. = 6*4


Mivel mindegyik színezézt 6*4=24-szer számoltuk, így:

6!/(6*4)=5*3!

máj. 1. 08:16
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek, így már értem!
máj. 1. 08:57