Komplex szám gyökeinek szögeit hogyan lehet meghatározni?


Z=4+4i

Feladat:

1. Harmadik gyök alatt Z=?

2. Három gyök szögei? (0° és 360° eső számokat kell megadni)


Az első feladatra 1,78 jött ki nekem az jó-e?

Illetve a 3 szöget hogy tudom kiszámolni?



ápr. 22. 03:54
 1/7 krwkco ***** válasza:

"Az első feladatra 1,78 jött ki nekem az jó-e?"

Nem jó.

A gyökvonás előtt érdemes áttérni trigonometrikus alakra. És nem egy megoldás lesz. A komplex számoknak n db n-edik gyöke van.

[link]

5.3 és 5.8 fejezetek.

ápr. 22. 04:24
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első feladatra 1,78 jött ki nekem az jó-e?

A hosszra nézve jó, csak az általában kevés egy komplex számnál.

ápr. 22. 09:01
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, sikerült kiszámolnom a 3 gyököt. A 3 szöget hogyan lehet meghatározni? Tehát ezeknek kellene kijönnie: Ѳ1=105° , Ѳ2=225° , Ѳ3=345°


Mert 360/3=120 ezért gondolom a 105-höz kell 120-at hozzáadni, utána a 225-höz és így kijön.


De azt nem értem, hogy a 105° hogy jön ki?

ápr. 22. 19:37
 4/7 krwkco ***** válasza:

A 360/3=120 fokos növekmény rendben van, de a Ѳ1=105° nem jó.

Rajzold fel a 4+4i-t trigonometrikus alakban. Akkor látni fogod a szöget.

Trigonometrikus alak esetén két komplex szám szorzásakor a hosszak összeszorzódnak, a szögek összeadódnak. (5.5.1 fejezet abban a doksiban, amit linkeltem.)

A köbgyök meg az a komplex szám, amit 3-szor önmagával összeszorozva megkapjuk a 4+4i-t. Ebből kikövetkeztethető a köbgyök szöge is és a hossza is.

ápr. 22. 19:54
 5/7 A kérdező kommentje:

cosѲ=4/(4*√2)

Ѳ=45°


Egyetemen ezt írtam le a tábláról:

315/3=105° és hogy ezekhez kell 120-at adni. Akkor rosszul írta fel a tanár? A 315 meg ezek szerint a 360-45 miatt jött ki.


Ha a szögek összeadódnak, akkor 45/3=15 és a 3 szög akkor 15,15,15 ?

ápr. 22. 20:12
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha 4-4i lenne, akkor lenne a 105 225 345.


Neked 4+4i-d van. Azt jol szamoltad hogy az elso szog 15 fok, es adj hozza 120-akat hogy megkapd a tobbit.

ápr. 22. 20:16
 7/7 A kérdező kommentje:
Oké így értem, köszönöm
ápr. 22. 20:17