Egy szám összes osztóinak számának meghatározásánál miért kell hozzáadni a kitevőkhöz egyet?


2022. nov. 1. 19:42
 1/3 anonim ***** válasza:
67%

[link]


5. oldal

2022. nov. 1. 19:54
 2/3 anonim ***** válasza:
67%

Feltételezem arra gondolsz, amikor egy számot felbontasz prímtényezőkre, majd az egyes prímtényezőkhöz tartozó kitevőkhöz egyet-egyet hozzáadsz, és összeszorzod őket.

A következő az oka. Egy szám osztói legfeljebb azokat a prímtényezőket tartalmazhatják, és legfeljebb olyan kitevővel, mint a szám maga. Ha össze akarjuk számolni az összes lehetőséget, akkor végigmegyünk a prímtényezőkön, és mindegyiknél a kitevő+1 féleképpen dönthetünk. Egy példa: 45 = 3^2*5

A lehetséges osztóban a 3 vagy nem szerepel, vagy első hatvánnyal szerepel, vagy négyzetesen. Az 5 vagy nem szerepel benne (nulladik hatvány), vagy első hatványon benne lesz az osztóban. Ez összesen 3*2=6 lehetőség. A 45 osztói valóban:

3^0*5^0 = 1

3^1*5^0 = 3

3^2*5^0 = 9

3^0*5^1 = 5

3^1*5^1 = 15

3^2*5^1 = 45

2022. nov. 1. 20:02
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Mert a prímtényezők nulladik hatányon is szereplehetnek.
2022. nov. 5. 16:45