Valaki segítene elmagyarázni a törteket?


A törteknél van egy rész, amit nem értek. Van a számláló és a nevező. Ha egy osztályban van pl. 30 tanuló és ebből a lányok aránya a fiúkhoz 2:3, akkor úgy is kiszámolhatom, hogy 2:(2+3)= x:30, azaz 2/5=x/30, x= 12.


Amit eddig nem értettem az, hogy meg tudom fordítani az arányt. Azaz az egész aránylik a részhez.

Valamiért úgy maradt meg bennem, hogy nevezőben van az egész és a számlálóban a része valaminek.


A másik kérdésem az, hogy ezt a feladatot hogyan kell megoldani a könyv szerinti megoldással?:


A High Lob és Low Smash teniszedzők úgy döntöttek, hogy megosztják asszisztenseikkel (Anna és Balázs) a teniszórákból származó pénzüket. A következő arányokban állapodtak meg: Ádám : Anna = 17 :12, Anna : Gergő = 3:4, és Gergő : Balázs = 32 :15. Ha a keresetük összesen 3150 dollár volt, mennyit kapott Anna?


A megoldásom annyi volt, hogy átszámítottam az arányokat, azaz 34:24:32:15

34x+24x+32x+15x= 3150

x= 30

Tehát Anna 24*30, azaz 720 dollárt kapott.


A kömyv megoldása:

Balázs keresetét hagyjuk x-nek, és mindenki más keresetét x-ben határozzuk meg; ekkor a teljes összeget x-ben kifejezve egyenlőre állíthatjuk a megadott 3150 dollárral. Gergő : Balázs = 32:15. Gergő 32x/15-öt keres. Anna : Gergő = 3:4, Anna (3/4)(32x / 15) = 8x / 5 keres. Ádám: Anna = 17:12, Ádám (17/12)(8x / 5) = 34x / 15 keres. Így tehát x + (32x)/15 + (8x)/5 + (34x)/15 = 7x = 3150.

x=450


A kérdésem az lenne, hogy itt az x mit jelöl?

Azt értem, hogy 32/15öde az x-nek= 32x/15, de valamiért nem kattan az agyamben, hogy miért 15 van a nevezőben.


Mármint ha átírnánk arányba, hogy nézne ki? 32:15 = ?:? (hova kellene pakolnom az x-et? Én a 15höz tenném, mert az Balázs keresetének az egésze, nem?) Mivel nem tudom arányban elhelyezni fejben, így nem értem ezt a számolási módszert. Vagy lehet nem is lehet?:D Mert a részét számoljuk ki szorzással? Nem tudom mit nem értek pontosan, az agyam fogta magát, kiválasztotta a 15öst, és most nem értem, hogy a 15ösnek mi köze van az x-hez.:D Vagy hogy mit számolunk ki az x-szel)



Kérlek segítsetek:D



#tört #Help me:") #Törtszámítás
2024. ápr. 12. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A nevező azt fejezi ki, hogy hány részre osztjuk az egész dolgot, a számláló pedig azt, hogy a tört az összes részből hányat tartalmaz. Pl.: Van egy tortám amit felvágok 8 egyenlő szeletre, és adok neked egy szeletet, egy szeletet megeszek én, a maradékot pedig beteszem a hűtőbe. A torta nyolc részre lett osztva, ebből egy nálam van, egy nálad, hat pedig a hűtőben.


A feladat pedig:


"A kérdésem az lenne, hogy itt az x mit jelöl?"


A megoldás elején ott van: Balázs keresetét hagyjuk x-nek, és mindenki más keresetét x-ben határozzuk meg. Magyarul Balázs pénzét, legyen bármennyi is, tekintjük egy egységnek (1 x-nek), és mindenki másét úgy fejezzük ki, hogy az övének hányszorosa. Talán könnyebb ha átváltjuk tizedestörtbe:


Ádám:Anna = 17/12 = 1,41666... -> tehát Ádám 1,41666...-szor annyi pénzt kap, mint Anna.

Anna:Gergő = 3/4 = 0,75 -> Anna 0,75-ször annyi pénzt kap, mint Gergő.

Gergő:Balázs = 32/15 = 2,1333... -> Gergő 2,1333...-szor annyi pénzt kap mint Balázs.


Balázs x dollárt kap. Gergő része tehát 2,133x, Annáé 0,75*2,1333 = 1,6x, Ádámé pedig 1,4166*1,6 = 2.26656x


Az összes pénz tehát 3150 = 1x + 2,133x + 1,6x + 2,266x = 6.999x

Mivel a tizedes törtjeink közül kettő végtelen szakaszos, ezért nem jön ki a kerek 7, de nyugodtan felkerekíthetjük, és ugyanott vagyunk, ahol a könyv megoldása, azaz x = 450.


A hagyományos törtes megoldás annyival szebb, hogy nem kell semmit kerekíteni. Ha törttel akarjuk kifejezni, akkor a Gergő:Balázs = 32/15 arány azt jelenti, hogy a Balázs pénzét 15 egyenlő részre osztjuk, és Gergőnek egy ilyen rész 32-szeresének megfelelő pénze van. 450/15 = 30 -> 30*32 = 960. Ha tizedestörttel számolunk, akkor 450*2,133 = 959,85 jön ki. (Ha több hármast hagyunk meg a tizedesvessző után a 2,133-ban akkor a válasz közeledni fog a kerek 960-hoz.)


"nem értem, hogy a 15ösnek mi köze van az x-hez"


Annyi, hogy az x összeg pénzt tizenöt részre osztjuk, és egy ilyen rész harminckétszeresének megfelelő pénzt adunk Gergőnek. Egyébként ha azt látod, hogy 32x/15, azt nyugodtan felírhatod úgy is, hogy (32/15)*x. Így talán egyértelműbb.

2024. ápr. 12. 19:13
 2/3 anonim ***** válasza:

Tudjuk, hogy

Gergő/Balázs = 32/15

Ebből Balázst jelöljük x-szel, ezért lecseréljük x-re:

Gergő/x = 32/15

Ez egy egyenlet. Fejezzük ki belőle Gergőt (azaz legyen csak Gergő az egyenlet egyik oldalán). Ehhez mérlegelv szerint beszorozzuk mindkét oldalt a bal oldal nevezőjével, ami x:

Gergő = (32/15)x


Azt is tudjuk, hogy

Anna/Gergő = 3/4

Ebbe Gergő helyére behelyettesítjük amivel Gergő egyenlő (3 sorral feljebb):

Anna/((32/15)x) = 3/4

Ez is egy egyenlet. Fejezzük ki belőle Annát (azaz legyen csak Anna az egyenlet egyik oldalán). Ehhez mérlegelv szerint beszorozzuk mindkét oldalt a bal oldal nevezőjével, ami (32/15)x:

Anna = (3/4)(32/15)x

Anna = (8/5)x


Azt is tudjuk, hogy

Ádám/Anna = 17/12

Ebbe Anna helyére behelyettesítjük amivel Anna egyenlő (3 sorral feljebb):

Ádám/((8/5)x) = 17/12

Ez is egy egyenlet. Fejezzük ki belőle Ádámot (azaz legyen csak Ádám az egyenlet egyik oldalán). Ehhez mérlegelv szerint beszorozzuk mindkét oldalt a bal oldal nevezőjével, ami (8/5)x:

Ádám = (17/12)(8/5)x

Ádám = (34/15)x


Szóval a lényeg, hogy mind a négy fizetést kifejeztük x-szel. Ezek összegét tudjuk, ezért felírható az egyenlet.


Amúgy szerintem kevered az arányt a hányaddal. Pl. legyen 5 banánunk és 3 almánk.

Arány: két szám hányadosa. (a banánok és almák aránya: 5/3, az almák és a banánok aránya: 3/5)

Hányad: a rész és az egész hányadosa. (a gyümölcsök hányad része banán: 5/8, a gyümölcsök hányad része alma: 3/8)

2024. ápr. 13. 09:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mind a kettőtöknek!!:)))
2024. ápr. 13. 13:25