Hogyan tudom kiszámolni azt, hogy adott számról adott számra mennyivel nőtt %-os arányban meghatározva ?

pl 2 536 123-ról 3 456 432-ra nőtt, oké hogy kivonom a nagyobb számból a kisebbet és annyi-val nőtt de %-os arányban hogyan határozom meg?
2024. márc. 17. 21:33
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
67%

Közelítsük meg más oldalról, hogy egyszerűbben megértsd. A teszkóban 2000 pénzbe került egy biszbasz, de most leárazták 5%-kal.


Ebben az esetben a 2000 pénz a 100% (úgy hívják a matematikusok, hogy "alap"). 1%-ot nagyon egyszerű kiszámolni: 2000 pénz/100%=20 pénz


Vagyis akkor 5% = 20 pénz * 5= 100 pénz (ezt hívják százalékértéknek).


Vagyis akkor 2000-100=1900 pénz lesz az új ár.


Szóval megnéztük, hogy ha levisszük 5%-kal, azt hogy kell csinálni. Nézzük meg fordítva is: a teszkóban eddig 2000 pénz volt a biszbasz, de most 1900, ez mekkora leértékelést jelent?


Az alap (100%) megint a 2000 pénz, hiszen ez a kiindulási pontunk.


Ilyenkor azt csináljuk, hogy az új árat elosztjuk az alappal, majd megszorozzuk 100-zal.


1900:2000*100=95, vagyis az új ár az eredeti ár 95%-a.


Ha figyeltél, akkor magadtól is rájöhetsz a kérdésedre a válaszra, de azért kapsz még egy példát: eddig a biszbasz 2000 pénz volt, de a rohadt kapitalista teszkó felemelte az árat 2500 pénzre, ez hány százalékos emelést jelent?


Megint 2000 az alap. Az új árat elosztjuk az alappal, megszorozzuk 100-zal:

2500:2000*100=125%. Na ez viszont nem azt jelenti, hogy 125%-kal emelték meg az árat, hiszen ugye eredetileg volt már 100%, vagyis az emelés 125%-100%=25%.

2024. márc. 17. 22:36
 2/32 anonim ***** válasza:

Teljesen jó, amit #1 írt, de egy kicsit másképp;


Ha kivonod, akkor megkapod, hogy mennyivel nőtt, ezt jól írtad. Esetedben ez 920 309. Most a kérdés az, hogy ez a különbség a kiinduló mennyiségnek hány %-a. Amennyit kapsz, annyi %-ával nőtt az érték az eredetihez képest.

2024. márc. 18. 00:21
 3/32 akela70 válasza:
0%

Elosztod az első számot a másodikkal: 2 536 123 / 3 456 432 = 0,7737...

Tehát 1- 0,7737 = 0,3263 - vagyis 32,63 % a növekmény.

2024. márc. 18. 10:56
 4/32 anonim ***** válasza:
@3, ez hülyeség, ellenőrizd már vissza magad. Növeld meg a 2536123-at 32,63%-kal.
2024. márc. 18. 11:00
 5/32 A kérdező kommentje:
Tehát lényegében senki nem írta le, hogy az általam feltett példában mi a "megoldás". Én kiszámoltam, de le szeretném ellenőrizni, hogy jó e.
2024. márc. 20. 13:07
 6/32 anonim ***** válasza:
Akkor írd le, hogy hogyan számoltál, mi pedig leellenőrizzük neked.
2024. márc. 20. 14:18
 7/32 A kérdező kommentje:
Nem egyszerűbb, ha az eredményt írod és leellenőrzöm?
2024. márc. 20. 17:35
 8/32 anonim ***** válasza:
63%

Már rég megkaptad volna a választ, ha nem azon akadnál fenn, hogy ki írja ki előbb a választ...


Egyrészt jobb, hogyha egy esetlegesen rossz számítást írsz ide, mert akkor azt is el tudjuk magyarázni, hogy abban mi a hiba, és abból is tudsz tanulni.


Másrészt a te érdeked, hogy választ kapj, nem a miénk, hogy válaszolhassunk a kérdésedre...

2024. márc. 20. 17:45
 9/32 A kérdező kommentje:

8: És ki válaszolt a kérdésemre? Nem látom a feltett kérdésre az eredményt.


Nem értem miért kell ennyire csűrni, csavarni mint az 1. válasz.

Leírta, akart segíteni elmagyarázni, de inkább csak jobban összezavart.


Ha valaki leírná a megoldást, tudnám ellenőrizni, hogy jól számoltam-e, ha nem annyi akkor tudnék kérdezni, hogy mit rontottam el, de ez a teszkós példa pont nem segítség, csak megbonyolította.

2024. márc. 20. 20:16
 10/32 anonim ***** válasza:
Akkord írd le, hogy mi lett nálad az eredmény, aztán majd megmondjuk, hogy jó-e.
2024. márc. 20. 22:28
1 2 3 4