HOgy kell kiszámolni? ~0, 02 M KMnO4-mérőoldat pontos koncentrációját szeretnénk meghatározni. Ehhez 0,6705 g szilárd nátrium-oxalátból 100, 00 cm3 törzsoldatot készítünk, melynek 10-10, 00 cm3-es

részleteit titrálólombikba mérjük, hozzáadunk ~20 cm3 desztillált vizet,10 cm3 10 (m/m) %-os H2SO4-oldatot, valamint ~0,2 g MnSO4-ot. Forrón KMnO4-mérőoldattal titrálva a fogyások a következők: 8,94 cm3,8,97 cm3 és 8,96 cm3. Számítsuk ki a KMnO4-mérőoldat pontos koncentrációját! (MNa2 (COO) 2 = 134, 00 g/mol)

2013. okt. 22. 22:50
 1/9 A kérdező kommentje:
segítsetek
2013. okt. 31. 21:49
 2/9 anonim ***** válasza:

Tipikus átb..szós feladat mert megad egy raklapnyi felesleges infót, mert leírja hogy kell végezni a titrálást, ami a számolás szempontjából kb marhára fölösleges. Az egyetlen dolog amit tudni kell, az az hogy hogyan reagál a KMnO4 az oxaláttal savas közegben:


KMnO4 + Na2(COO)2 + H2SO4 ---> MnSO4 + CO2 + H2O + Na2SO4


Ezt kirendezni nem valami egyszerű, de ha megnézzük az oxidációs szám változásokat, akkor rájövünk hogy az oxalát ionban mindkét szén oxidációs állapota +3-ról +4-re nő, azaz a kettő összesen +2-t változik. A mangán +7-ról lemegy +2-re, a változás -5. A két változásnak a közös többszöröse a 10, tehát 5 mol oxalát éppen 2 mol permanganáttal reagál. (Ezt amúgy érdemes megjegyezni: permanganát-oxalát reakciójakor mindig 2:5 arányban vannak. Ha ezt vágod nem kell egyenletet rendezgetni.)


Az oxalátból a 100 cm3-es oldatot készítünk, majd kiveszünk belőle 10 cm3-t, tehát egy ilyen adagban van 0,06705g oxalát. A moltömege adott, lássuk ez hány mol: n=m/M=0,06705/134=0,0005 mol = 0,5 mmol. Ezt a mennyiséget titráljuk a permanganáttal. A reakcióegyenletből tudjuk, hogy az oxalát 5:2 arányban reagál a permanganáttal, tehát abból kell 2/5-ször ennyi, azaz 0,2 mmol. A permanganát oldatok átlagfogyása: 8,9567 cm3 = 0,0089567 dm3, ebben volt benne az a 0,2 mmol (azaz 0,0002 mol) KMnO4, tehát számítható a koncentrációt: c=n/V=0,0002/0,0089567 = 0,02233 mol/dm3. Tehát az oldat valójában kissé töményebb mint kéne.


Megjegyzés: a 20 cm3 desztvíz azért kell, mert hígabb oldatokban jobban látszik a színváltozás, jobban el tudod találni a titrálás végpontját. A kénsav valszeg fölöslegben van, de a számolást nem befolyásolja, csak a reakció lezajlásához kell. A mangán szulfát meg azért jó, mert a Mn2+ ionok katalizálják a reakciót, gyorsabban megy végbe az egész. Persze ha ezt nem raknánk bele, attól még ugyanolyan jól menne a dolog, hiszen úgyis MnSO4 képződik a reakcióban, tehát egy idő után így is-úgy is gyors lenne a reakció (autokatalízis), de így már az első csepp permanganát is gyorsan reagál.

2013. nov. 1. 14:22
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi nagyon jól elmagyaraztad es meg is ertettem. Hálás vagyok! Lennrmég pár feladattal gondom. Esetleg azokban is tudnal segiteni? Előre is köszönöm.
2013. nov. 2. 20:02
 4/9 A kérdező kommentje:

1225 mg kristályvízmentes FeCl3-ot (M=162,35g/mol) tartalmazó oldatot permanganometriás módszerrel határozunk meg. Mennyi lenne a fogyás, ha a KMnO4 mérőoldat koncentrációja 0,0106 mol/dm3, és feltételezzük, hogy az ekvivalenciapont és a végpont egybeesik?


2. Egy vas(II)-t és vas(III)-at is tartalmazó mintából 100,00 cm3 törzsoldatot készítünk. A törzsoldat 10,00 cm3-es részleteivel elvégezzük a Zimmermann szerinti meghatározást. Az első lépésben átlagosan 6,97 cm3 0,01223 M koncentrációjú kálium-permanganát-oldat fogy. A második lépés előtt a bürettát újratöltjük, az átlagfogyás ebben a lépésben 15,74 cm3. Hány mg vas(II)-t illetve vas(III)-at tartalmazott az eredeti minta? Írd fel a Zimmermann-módszernél lejátszódó összes kémiai reakció egyenletét is! Fe: 55,85

2013. nov. 2. 21:13
 5/9 anonim ***** válasza:

Hűha, hát bocs, az a baj hogy fogalmam sincs hogyan reagál a FeCl3 a permanganáttal. Neten találtam egy ilyet hogy


10 FeCl3 + 6 KMnO4 + 24 H2SO4 = 15 Cl2 + 3 K2SO4 + 6 MnSO4 + 5 Fe2(SO4)3 + 24 H2O


de ha ezzel végigszámolom, majdnem fél liter jön ki a permanganát fogyására szóval valami gebasz van. Erről a Zimmermann-féle meghatározásról pedig nem is hallottam, bocs :S

2013. nov. 2. 22:16
 6/9 A kérdező kommentje:

ezt?


Egy meghatározandó keverék kálium-nitritet és kálium-nitrátot tartalmaz. Ebből 0,2505 g-ot mérünk be egy meghatározáshoz. Vízben való oldás után savas közegben, KMnO4 oldattal titráljuk a mintát. A 0,01 mol/dm3 koncentrációjú mérőoldatból a mért fogyás 5,57 cm3. Hány %(m/m) a minta a kálium-nitrit tartalma?

2013. nov. 2. 22:23
 7/9 A kérdező kommentje:
ennél vhogy mindig több jön ki mint maga a bemért anyag.. ami ugye lehetetlen :S de nem tudom mi a hibám
2013. nov. 2. 22:24
 8/9 anonim ***** válasza:

Na, ez még tán menni fog :)


2 KMnO4 + 5 KNO2 + 3 H2SO4 = 2 MnSO4 + 3 H2O + 5 KNO3 + K2SO4


Itt csak a nitrit reagál, a nitrát szerencsére nem. Legyen a nitrit tömege x, a nitráté 0,2505-x gramm. Ekkor a KNO2 molszáma: n=m/M = x/85,1 mol. Az egyenlet szerint 2/5-ször(=0,4-szer) ennyi KMnO4 kell, azaz 0,4*x/85,1 mol, ennyi volt abban a fogyott oldatban, amiről tudjuk hogy 0,01M-os és 5,57 cm3. Tehát ha ebből számolunk egy molt (n=c*V), az lesz egyenlő ezzel a 0,4*x/85,1-gyel:


0,01*0,00557=0,4*x/85,1


Megoldva x-re: x=0,01185 gramm. Mivel x-nek épp a KNO2 tömegét neveztem el, így ez a megoldás is egyben. A minta tömegszázaléka tehát: 0,01185/0,2505 *100 = 4,73%

2013. nov. 3. 00:15
 9/9 A kérdező kommentje:
Koszi nagyon sokat segitettel
2013. nov. 3. 08:26